Aljaž Jakob Kaplja: “To priporočam vsem, ki so zainteresirani za igranje tenisa in študij v ZDA”

Aljaž Jakob Kaplja (Foto osebni arhiv & Tenis Slovenia)

UNIVERZITETNI TENIS – Aljaž Jakob Kaplja / Jacksonville State University

Aljaž Jakob Kaplja (Foto osebni arhiv & Tenis Slovenia)

Na Tenis Sloveniji uvajamo rubriko Univerzitetni Tenis v ZDA, v kateri bomo prek intervjujev s slovenskimi teniškimi igralci in igralkami, ki opravljajo (ali so ga v preteklosti) študij v Združenih državah Amerike, hkrati pa nadaljujejo tudi svojo teniško pot. Z njihovo pomočjo želimo mladim ter njihovim staršem predstaviti možnost pridobitve izobrazbe, ki jo omogoča prav igranje tenisa. Sogovorniki nam bodo predstavili svoje univerze, kdo jim je pomagal pri izbiri univerz, kako poteka šolanje in treningi ter njihove izkušnje.

Naš prvi gost je 24-letni Aljaž Jakob Kaplja iz Radomelj, ki četrto leto obiskuje in igra za univerzo Jacksonville State (Jacksonville State University) v Alabami. S tenisom se je spoznal že v zgodnjem otroštvu in do danes je na račun ljubezni do tega prelepega športa obiskal marsikateri kraj, spoznal številne prijatelje in ne nazadnje, ga je ta ljubezen pripeljala v Združene države Amerike, kjer bo poleg igranja tenisa pridobil tudi univerzitetno izobrazbo. Z Jako, kot ga kličejo prijatelji, smo se pogovarjali o tem, kako je prišlo do odločitve za šolanje v ZDA, kdo mu je pomagal pri izbiri univerze, kako potekajo treningi in šolanje, zaupal pa nam je, da študij onkraj luže ni zgolj treniranje in učenje. Za konec pa smo se pogovarjali tudi z glavnim trenerjem Jakove univerzitetne ekipe, ki nam je zaupal, da se Jaka razvija v pravega vodjo in da mu je všeč njegov poseben stil igranja.

 

Jaka, kdaj si se spoznal s tenisom in zakaj ravno tenis?

S tenisom sem se spoznal zgodaj, pri šestih letih. Pravzaprav je bilo bolj iz dolgčasa. Ko smo bili poleti na morju, je bil to namreč edini šport, ki si ga lahko igral.

Očitno je premagovanje dolgčasa preraslo v ljubezen do tenisa. V katerem klubu si začel igrati, kdo vse so bili tvoji trenerji?

Tako je, najprej sem začel trenirati skupaj s sestro, in sicer enkrat tedensko, nato pa je zadeva postala vedno bolj resna. Moji trenerji so bili Dušan Planinšek, Andrej Kraševec, Aleš Šporn ter na koncu Rok Jarc. Vsem, še posebej pa Jarotu sem hvaležen za vse kar so me naučili, brez njih danes verjetno ne bi bil tu kjer sem.

Kdaj in zakaj si začel razmišljati o šolanju in igranju v ZDA? Kdo ti je pomagal pri tej odločitvi? 

V zadnjem letniku srednje šole sem začel razmišljati o študiju v ZDA, nato pa sem se v prvem letniku faksa v Sloveniji dokončno odločil, da je to prava izbira. Pri odločitvi so mi pomagali prijatelji, ki so že bili na univerzi v Ameriki, predvsem sta bila to Bor Schweiger Mužar in Rok Jarc.

Kako si se lotil raziskovanja glede univerz, ti je pri tem kdo pomagal?

Preko prijatelja sem se povezal z managerjem Mitarjem Kustadijo iz agencije College Star Sport Agencija. Uredil je, da so trenerji iz različnih univerz preko splet vzpostavili kontakt z menoj, temu so sledili klici, v katerih so mi vse razložili. Mitar mi je pomagal tudi pri dokončni odločitvi.

Kaj je pretehtalo pri izbiri univerze Jacksonville State?

Odločala sta predvsem dobra šolnina in dober program. Na koncu je pretehtala šolnina in razumevanje s trenerjem, s katerim sva vzpostavila dober stik prek spleta.

Kaj študiraš in zakaj si se odločil ravno za ta študij? 

Vpisal sem smer integrirane študije (Intergrated Studies). Za to usmeritev sem se odločil, ker sem 100 % prepričan v to, kaj bom delal v prihodnosti in sem tako hotel razširiti svoje znanje na vseh področjih ter se ne specializirati zgolj v eno določeno smer.

 


UNIVERZA

Predstavi nam svojo univerzo – po čem je znana, katere programe ponuja?

Naša univerza je bila ustanovljena leta 1883 in ponuja več kot štirideset različnih programov, najbolj pa je znana po bussines (poslovnem) programu. Obiskuje jo več kot devet tisoč študentov, zaposluje pa okoli 500 ljudi.
Naš kampus se razteza na skoraj dveh kvadratnih kilometrih, na katerih se nahaja praktično vse, od univerze, stanovanj, jedilnice do športne in wellness infrastrukture.

Koliko predmetov imaš in koliko ur na dan poteka šolanje? V Evropi prevladuje mnenje, da je šolanje v ZDA dosti lažje. Kakšno je tvoje mnenje? 

Imam okoli pet predmetov na semester (odvisno od semestra), v povprečju pa imam tri ure predavanja na dan, včasih tudi samo eno, včasih pa štiri ure in pol. Šolanje v ZDA je zagotovo lažje, a predvsem zaradi tega, ker ti celotna univerza, se pravi profesorji, tutorji in celo trenerji pomagajo in se ti maksimalno prilagajajo.

TENIS

Kako se imenuje vaša teniška ekipa, v kateri diviziji nastopate ter s koliko naslovi se lahko pohvali univerza? 

Naša ekipa se imenuje Gamecocks, igramo pa v 1. diviziji OVC (Ohio Valley Conference) konference. To je naše zadnje leto v OVC, saj se naslednje leto selimo v ASUN (Atlantic Sun Conference) konferenco. Imamo okoli dvajset naslovov v naši konferenci.

Koliko članov sestavlja vašo teniško ekipo? 

V ekipi nas je štirinajst – devet igralcev ter trije teniški in dva fitnes trenerja.

Koliko ur treninga dnevno in koliko dni na teden trenirate? 

Različno, odvisno od tedna. V povprečju dvakrat tedensko ob šesti uri zjutraj opravimo trening v fitnesu, petkrat na teden pa imamo teniški trening na igrišču v kombinaciji s kondicijskim treningom, ki traja okoli tri ure.

Imate na voljo fizioterapevte? Kako je s »športno« prehrano?

Imamo fizioterapevte, h katerim greš lahko praktično kadarkoli jih potrebuješ. Kar se prehrane tiče, ima vsak svoj prehranski načrt, kar mi tudi omogoča, da jem na kampusu, kjer imamo štiri restavracije. Seveda pa si lahko kuhaš tudi sam v stanovanju.

Koliko tekem odigrate na sezono/leto? 

Na leto odigramo okoli 25 tekem rednega dela, nato sledi konferenčni turnir, kjer se odigra četrt in pol finale. V kolikor ekipa zmaga, igra še zaključni turnir NCAA na izpadanje.

Izvedeli smo, da si kapetan vaše ekipe. Kako je prišlo do tega, kakšna je tvoja vloga v ekipi? 

Pri nas tej vlogi ne rečemo več kapetan, temveč leader (vodja). To vlogo sem dobil, ko je naš nekdanji leader diplomiral in je bil čas, da nekdo stopi naprej, spodbuja in povezuje ekipo. Leaderja sva tako dva, jaz in moj soigralec. Njegova naloga je delavnost, garanje na treningih, mora nam biti vzor in mi mu moramo slediti. Moja naloga pa je spodbujanje soigralcev, pogovori, povezovanje ekipe na in izven igrišč. Če pride do kakšnih problemov, sem jaz tisti, ki jih rešuje, ko gre kaj narobe, sem jaz tisti, ki se pogovori z igralci in trenerji. Pred vsako tekmo se pogovorim s soigralci, vsem napišem kaj pričakujem od vsakega posebej itd.

Kakšna je razlika v delu trenerjev v ZDA in v Sloveniji? Se način treninga v čem razlikuje?

V Sloveniji se trener z igralcem ukvarja bolj individualno, tukaj pa je vse podrejeno ekipi. Več poudarka je na »team worku«, dvojicah ter igri na mreži.

Kako je sestavljena ekipa – vas je dosti Evropejcev?

V ekipi sva dva Slovenca, polege mene še Maj Tomac, Španca Guillermo in Jord, Rus Alexander, Anglež Thomas, Italijan Andrea, Paragvajec Joaquin in Ekvadorec Augustin. V ekipi zanimivo ni niti enega Američana.

Kako poteka vaš Game day (dan tekme)? 

Kadar igramo doma, se dobimo uro in pol pred začetkom in začnemo z ogrevanjem. Pred tem greš po potrebi lahko še k fizioterapevtu. Ogrevanju sledita pogovor in »pumpanje«. Z vsako nasprotno univerzo odigramo tri dvoboje deblov in šest singlov.

Kadar igramo v gosteh, je zgodba zelo podobna, le da imamo takrat tudi skupen zajtrk in kosilo.

Kako pa je s potovanji, koliko je najdaljša razdalja, ki jo naredite na Game day? 

Potovanj je kar nekaj in vsa potekajo z avtobusom. Najdlje, 14 ur, smo se na tekmo vozili v Houston.

Izbrskali smo, da si za univerzo odigral 78 tekem v obeh konkurencah ter slavil kar 50-krat. V svojem tretjem letu pa si bil celo neporažen v konkurenci singlov (8/0). Katera zmaga ti je najbolj ostala v spominu?  

To je bila tekma polfinala konferenčnega turnirja, v katerem smo se pomerili z ekipo, proti kateri smo izgubili v rednem delu. Dvojice sva igrala proti navezi, ki je bila ne vem koliko zaporednih tekem nepremagana in slavila 6:4. Single pa sem igral proti igralcu, ki je bil tisto sezono Player of the Year in do najinega obračuna še ni izgubil tekme. Premagal sem ga 6:1, 6:2. Igral sem v transu!

Kako so videti tekmovanja na domačem terenu in gostovanjih? Je navijanje v študentski ligi podobno kot recimo na tekmah ameriškega nogometa ali je vseeno bolj umirjeno, tenisu primerno?

Z nogometom se v Ameriki ne more primerjati NIČ! Pri nas je bolj mirno, sicer malo bolj “umazano” in bolj glasno navijanje kot na navadnih teniških tekmah. Na domačih tekmah po navadi ni dosti ljudi, a se zberejo, če igramo kakšno pomembno tekmo.

Ima vaša univerza kakšno posebno rivalstvo s katero od univerz?

Seveda, naš največji rival je univerza Tennesse Tech University. Sicer za enkrat še vodimo v zmagah, a jih zadnjih šest let nismo premagali, haha.

Živiš na kapusu? Imaš svojo sobo, si jo deliš?  

Tako je, živim v kampusu, kjer si s soigralcem delim hišo.

Imaš sploh kaj prostega časa, kako ga preživljaš? 

V jesenskem semestru imam kar nekaj prostega časa, med tem, ko ga imam v spomladanskem bolj malo. Prosti čas izkoristim za druženje s prijatelji, s katerimi se dobimo na večerji, gremo na kakšen izlet in podobno. Seveda ne sme manjkati tudi kakšna klasična študentska zabava, ki je del življenja in študija v ZDA.

Kako pomembno je znanje angleškega jezika, če želiš študirati v ZDA?

Moja angleščina je bila ob prihodu v Ameriko iskreno zelo slaba, a nisem imel nobenih težav. Tukaj se ti res vsi posvetijo 100 % in ti pomagajo, če česa ne razumeš oziroma ne znaš.

Ste tuji študentje deležni kakšne posebne pomoči?

Ja, če jo potrebuješ, lahko vedno lahko zaprosiš za pomoč oziroma za tutorja. Če vidijo, da ti pri kakšnem predmetu ne gre, te dejansko prisilijo k učenju v »study hallu« in ti dodelijo tutorja.

Bi priporočili študij in igranje v ZDA in zakaj? 

Seveda. Priporočal bi ga, ker v življenju oziroma študiju tu dejansko uživaš, treningi so dobri, in res si lahko obetaš štiri do pet let najboljšega življenja. Zagotovo super izkušnja, ki ti bo ostala do konca življenja. Glede na to, da sem preizkusil tudi študij v Sloveniji, lahko rečem, da je tu šolanje za športnika boljše v vseh pogledih.

Komu in zakaj bi priporočil svojo univerzo? 

Vsem, ki so zainteresirani za igranje tenisa in študij. Je sicer malo manjša univerza, malo manj kot deset tisoč študentov in ni locirana v velikem mestu. Ampak ravno to je čar, ker smo študenti tako bolj povezani med seboj.

Koliko znaša šolnina na tvoji univerzi?

Šolnina znaša okoli 30.000 in 40.000 dolarjev. Sam imam polno štipendijo, kar pomeni, da ne plačam nič, razen davka, kar znaša okoli 300 dolarjev na leto.

Kakšni so pogoji za prejemanje štipendije? Štipendija vključuje samo šolnino ali tudi bivanje?

Dobiš lahko akademsko štipendijo, na podlagi ocen ali športno. Ko dobiš recimo športno štipendijo, je pogoj, da jo obdržiš ta, da redno delaš šolo in dobro igraš šport, na podlagi katerega si dobil štipendijo. Štipendija vključuje vse, se pravi predavanja, bivanje, treninge, potovanja med sezono, hotele na gostovanjih, napenjanje loparjev in hrano. Praktično imaš all inclusive. Seveda imaš pri hrani določeno število obrokov oziroma omejitev denarja, ki ga lahko porabiš za hrano, a težko presežeš ta limit.

Kakšne stroške ima nekdo, ki se odloči za študij v ZDA?

To je odvisno od štipendije, ki jo dobiš, in načina življenja. Lahko porabiš dejansko samo za letalsko vozovnico za v Ameriko in nazaj ter plačilo davka.

Mike Mucci – glavni trener moške in ženske teniške ekipe univerze Jacksonville State

Mike Mucci, glavni trener moške in ženske teniške ekipe univerze Jacksonville State nam je zaupal, kako bi opisal Jakov način igranja, svojo filozofijo pri naboru igralcev ter komu in zakaj bi priporočil šolanje in igranje tenisa na ameriških univerzah.

Mike, kako bi opisali Jako?

Čeprav z Jakom kot glavni trener delam šele zadnje tri mesece, ga poznam že dobri dve leti, ko sem opravljal druge trenerske vloge. Menim, da je mentalno in čustveno dozorel v pravega vodjo ekipe, vsaj ga vsi fantje izredno spoštujejo. Prav tako je zelo napredoval v igralskem smislu. Recimo, ko je potrebno, zna stopiti v igrišče in biti bolj agresiven na protinapade.

Kako pa bi opisal Jakov stil igranja, se opazi, da prihaja iz Evrope?

V univerzitetnem tenisu lahko vidimo ogromno različnih stilov igranja. Aljažev način igranja je zelo edinstven, tako da bi težko rekel, da ima evropski ali neevropski stil. Zagotovo pa ne igra kot večina najboljših ameriških mladincev.

Kakšna je vaša teniška filozofija, kako izbirate igralce?

Kot trener univerzitetne ekipe stremim k temu, da rekrutiram kar najboljše igralce, pri čemer pa moram paziti, da imam na koncu ekipo igralcev in igralk, ki bodo lahko sodelovali in stremeli k skupnemu cilju, ne da bi se ves čas pritoževali in iskali izgovore. Vesel sem, da mi je v Jacksonvillu uspelo sestaviti takšno ekipo, kot sem si želel.

Komu pa bi kot trener in nekdanji igralec priporočil igranje in šolanje na univerzi v ZDA?

Igranje univerzitetnega tenisa bi priporočal vsem mladim igralcem v Sloveniji in Evropi, ki še niso prepričani, da jim lahko uspe, oziroma še niso prepričani, da si želijo postati profesionalni teniški igralci/igralke, a si želijo nadaljevati z igranjem tenisa in pri tem pridobiti še kakovostno izobrazbo. Univerzitetni tenis je zares izjemna izkušnja in biti del ekipe na takšnem nivoju, se po mojem mnenju ne more primerjati z ničimer. Tovarištvo in podpora soigralcev in soigralk ter trenerjev je nekaj, česar ne moreš dobiti, če igraš sam. ZDA ponujajo ogromno število univerz v različnih divizijah in z različnimi programi, tako da vsak igralec oziroma igralka lahko najde šolo zase, ne glede na nivo teniškega znanja.

AGENCIJA TS-CollegeTennis

Za vse, ki ste že razmišljali o študiju v ZDA, pa niste vedeli, kako se lotiti iskanja primerne univerze, se lahko med drugim obrnete tudi na agencijo TS-CollegeTennis, ki s svojim znanjem in izkušnjami teniškim igralkam in igralcem nudi vso podporo pri iskanju primerne univerze, pridobivanju športne štipendije ter predstavi vse podrobnosti, ki jih morajo poznati bodoči študenti in študentke na ameriških univerzah.

Nanje se lahko obrnete prek elektronske pošte: info@ts-collegetennis.com lahko pa si ogledate tudi spletno stran agencije PTR ITALY, kjer boste našli ogromno informacij povezanih z univerzitetnim študijem in tenisom v ZDA.

Vir: Tenis Slovenija