Ko je Lendl na “norem” turnirju zaslužil 583 tisoč dolarjev

Morda se zdi čudno, toda pred desetletji so tenisači več zaslužili na t.i. eksibicijskih dogodkih kot za zmago na Grand Slam turnirju. Denarja ni bilo veliko, zato so morali iskati alternative v neuradnih dogodkih. V 80. letih so prednjačili John McEnroe, Ivan Lendl in Jimmy Connors.

Ivan Lendl si je prislužil pol milijona dolarjev (Foto: Tennisworldusa.com)

Ob koncu novembra leta 1987 se je tako na Floridi odvil bizaren teniški dogodek. Način točkovanja in denarna nagrada sta bila res nekaj posebnega. Igralci so igrali eden proti drugemu, ampak namesto običajnih nizov, so igrali do 15 točk. V primeru izenačenja na 15-15 sta odločili dve točki razliki.

Vsaka zmaga je igralcu prinesla 30 tisoč dolarjev, ta denar pa se je odštel od igralca, ki je izgubil. Kot dodatek je vsak as tenisaču prinesel 2 tisoč dolarjev, medtem ko se je z enako vsoto kaznovala tudi dvojna napaka (denar se je dal nasprotniku).

Potem pa pridemo do še enega norega dodatka; vsak udarec v izmenjavi je nosil vrednost 200 dolarjev! Tisti, ki je dobil točko, je prejel ves denar, kar pomeni, da mu je daljša točka lahko prinesla tudi več tisoč dolarjev.

V finalu sta igrala Ivan Lendl in Pat Cash, igrala pa sta na 21 točk – prvi niz je bil vreden 30 tisoč dolarjev, drugi 60 tisoč dolarjev, tretji 90 tisoč dolarjev, četrti 120 tisoč dolarjev in peti 150 tisoč dolarjev! Vse ostale številke so se podvojile (vsak as je bil vreden 4 tisoč dolarjev nagrade in vsak udarec v točki 400 dolarjev). Avstralec je dobil prvi niz z 21-11, Ivan pa je prevzel drugi niz.

Dominiral je tudi v tretjem nizu, ki ga je dobil z 21-7. Četrti niz je bil najbolj izenačen, in sicer je Lendl prevladal z 22-20. Čeh je odkorakal z najvišjo številko tistega časa 583 tisoč dolarjev.