Igralca sta se na OP Avstralije požvižgala na novo pravilo

Po pravi drami do zmage Cem Ilkel. (Foto: ausopen.com)

Letošnja izvedba OP Avstralije je sploh prva po letu 1982, ko igralci v zadnjem nizu ne igrajo na dve igri razlike. Zdaj v primeru rezultata 6:6 v odločilnem nizu odloča tie-break do 10. Že v 1. krogu kvalifikacij smo videli nekaj odločitev v podaljšanem tie-breaku, nikamor pa se z igrišča ni mudilo Cemu Ilkelu in Egorju Gerasimovu.

To, da se Turek Cem Ilkel in Belorus Egor Gerasimov nista držala pravil res da ravno ne drži, a vseeno sta v odločilnem tretjem nizu igrala dlje kot le do 10. osvojene točke katerega izmed igralcev. Tako kot pri klasičnem tie-breaku tudi pravilo pri tie-breaku do 10. osvojene točke veleva, da v primeru rezultata 9:9 igralca morata igrati na dve točki razlike.

Belorus je prvi niz dobil s 6:3, drugega z identičnim rezultatom Turek, ki je v tretjem nizu presenečenje uspešno dokončal. Podaljšano igro tretjega niza je dobil z rezultatom 18:16 in si priboril zmenek z Joaom Dominguesom v 2. krogu kvalifikacij. Blizu temu, da bi zaigrala v podaljšani igri tretjega niza je bila tudi Kaja Juvan, ki je v odločilnem nizu Belgijko Yanino Wickmayer premagala s 7:5.

Nazadnje so na Odprtem prvenstvu Avstralije brez pravila dveh iger razlike v zadnjem nizu igrali leta 1982, ko je turnir drugič zapored in zadnjič osvojil Johan Kriek.

Konec za 6 nosilcev

Najvišje postavljeni tenisač, ki je že v prvem tekmovalnem dnevu končal z nastopi v kvalifikacijah, je postal Casper Ruud. Norvežanu je v Melbournu pripadala vloga 5. nosilca kvalifikacij, v 1. krogu pa ga je z 2:0 v nizih premagal Švicar Henri Laaksonen. Od nosilcev so se poslovili še zmagovalec Portoroža Constant Lestienne, Carlos Berlocq, Lukas Lacko, Quentin Halys in Dennis Novak, v 2. krog pa se ni uspelo uvrstiti niti Tommyju Robredu.