Basilashvili šokiral še “Delpa” in osvojil Peking!

V dvoboju višjega (večjega) proti nižjemu (manjšemu) je tokrat zmagal drugi. (Foto: zimbio.com)

Gruzijec Nikoloz Basilashvili kot kaže postaja pravi specialist za turnirje serije ATP 500. Meseca julija je v Hamburgu na poti do naslova moral preskočiti celo dve kvalifikacijski oviri, v Pekingu pa je v finalu prišel do največje zmage v karieri, saj je na kolena spravil 4. igralca sveta Juana Martina del Potra.

Gruzijec Nikoloz Basilashvili pri 26 letih doživlja do sedaj z naskokom najboljšo sezono v karieri. V prejšnjih letih se je na turnirjih serije ATP dvakrat prebil v veliki finale in sicer v Kitzbuehlu in Memphisu, a ostal brez turnirske zmage. Drugače je letos, ko je svetovno teniško javnost najprej šokiral z naslovom v Hamburgu, kasneje tudi na OP ZDA prišel vse do osmine finala, znova pa nase opozoril v Pekingu.

Basilashvili je odlične predstave kazal že tekom celotnega turnirja, na katerem je na poti do finala ugnal Jacka Socka (2:1), Fernanda Verdasca (2:0), Maleka Jazirija (2:0) in Kyla Edmunda (2:0), kljub temu pa so mu le redki pripisovali sploh kaj možnosti za zmago v finalu, kjer mu je nasproti stal 1. nosilec turnirja Juan Martin del Potro.

Da lahko igra proti argentinskemu velikanu, je Basilashvili dokazal že v lanski sezoni, ko je močno ogrozil zmago Argentinca v Šanghaju, a Del potro je tokrat prišel v Peking bolje pripravljen. To drži tudi za Gruzijca, ki je do edinega in hkrati ključnega “brejka” v prvem nizu prišel že v 3. igri obračuna. Del Potru na drugi strani ni pomagalo niti 5 asov proti 1, ki ga je zabil Gruzijec. Slednji je po 46 minutah povedel z 1:0 v nizih, bolj napeto pa je bilo v 2. nizu. Ko si je Argentinec v 8. igri drugega niza pri vodstvu s 4:3 trikrat priigral žogico za “brejk”, je vse kazalo, da bi “Delpo” lahko počsi prevzel pobudo in tekmo obrnil k sebi v prid. A Gruzijec se je rešil, v naslednji igri pa izkoristil že prvo priložnost za “brejk” in povedel s 5:4. Del Potro je imel v 10. igri še dve žogici za povratek v obračun, a jih ni izkoristil, je pa zato 3. zaključno žogico na drugi strani v zmago pretvoril Gruzijec.

“Basil”, kot kličejo Gruzijca, bo s ponedeljkom na ATP lestvici prišel do nove najboljše uvrstitve v karieri (23. mesto), del Potro pa bo na drugi strani še naprej ostal 4. igralec sveta.