Roland Garros: Prvi Grk v zgodovini, ki je dosegel finale Grand Slama!

Grški teniški igralec Stefanos Tsitsipas se je prebil v finale Odprtega prvenstva Francije v Parizu, potem ko je na današnjem prvem polfinalnem dvoboju premagal Nemca Alexandra Zvereva s 6:3, 6:3, 4:6, 4:6 in 6:3. V nedeljskem finalu se bo pomeril z zmagovalcem drugega polfinalnega obračuna med Špancem Rafaelom Nadalom in Srbom Novakom Đokovićem.

Stefanos Tsitsipas (Foto © AFP/Getty Images)

Dvaindvajsetletni Grk je naredil nov korak v karieri in se prvič uvrstil v veliki finale enega od štirih turnirjev za Grand Slam. V minulih letih se je na najvišji teniški ravni tekmovanj štirikrat prebil v polfinale, dvakrat na OP Avstralije v Melbournu 2019 in 2021 ter dvakrat v Parizu.

V lanskem polfinalu najbolj slovitega turnirja na peščeni podlagi, ki je bil zaradi pandemije novega koronavirusa s tradicionalno spomladanskega prestavljen v jesenski termin, je bil od njega boljši Novak Đoković, na letošnjem polfinalnem obračunu pa je peti nosilec turnirja z nagradnim skladom 34,367 milijona evrov po treh urah in 37 minutah premagal šestopostavljenega Alexandra Zvereva.

Tsitsipas je dosegel šesto posamično zmago na letošnjem turnirju v francoski prestolnici. V uvodnem krogu je premagal Francoza Jeremyja Chardyja, v drugem Španca Pedra Martineza, v tretjem Američana Johna Isnerja. V osmini finala mu ni bil kos Španec Pablo Carreno Busta, v četrtfinalu pa je izločil tudi drugopostavljenega Rusa Daniila Medvedeva.

V nedeljo se bo pomeril z zmagovalcem današnjega obračuna teniških titanov med Nadalom, sicer 13-kratnim zmagovalcem slovitega pariškega turnirja, in Đokovićem, trenutno prvim igralcem na lestvici ATP, ki je doslej edino zmago na OP Francije dosegel leta 2016.