Resnica za tem, koliko zaslužijo tenisači

Finančna slika v tenisu je v obliki piramide. Tisti zgoraj bajno služijo, tisti spodaj pa se komaj preživljajo. 

Denar v tenisu (Foto https://etvpass.com/)

Najboljši tenisači na svetu včasih za pet zmagovalnih tekem prejmejo 2.5 milijona ameriških dolarjev (Stefanos Tsitsipas za zmago na zaključnem turnirju najboljših v Londonu). Toda, kako se preživljajo nižje uvrščeni tenisači? Koliko zasluži na primer 100. igralec sveta? Ali pa 1700. na ATP lestvici, ki igra še ITF in Futures turnirje? Na vsa vprašanja odgovori videoposnetek spodaj, ki odlično secira honorarje v tenisu, ki pa pogosto poleg denarnih nagrad na turnirjih vključujejo še sponzorske pogodbe. V primeru nekaterih – sploh azijski trg je izredno radodaren, ko pride do sponzorjev – se zgodi, da jim sponzorske pogodbe v resnici prinesejo veliko več denarja kot pa honorarji, ki jih prejmejo kot nagrado za dosežke na ATP turnirjih. Kei Nishikori se ne more pritoževati.

Cilj vsakega nižje uvrščenega tenisača?

Vsaj zaigrati na turnirju serije Masters ali se nekako prebiti do glavnega dela žreba na Grand Slamu. Tam je denar. Že poraz v prvem krogu turnirjev omenjenih serij ponavadi takšnemu tenisaču prinese več denarja kot vsi ostali rezultati tisto leto. Za to se borijo in trenirajo. Medtem ko najboljši na svetu – torej le izbrana peščica – bajno služijo in prejemajo bonuse s strani ATP-ja in organizatorjev, če zgolj potrdijo nastop na njihovem turnirju, da ne omenjamo dodatkov za nastop na zaključnem turnirju najboljših ob koncu sezone in drugih nadomestil za ekshibicijske tekme. Oni potujejo z ekipo, trenerji, živijo v privatnih hišah ali pa posebej urejenih nastanitvah. Uživajo v razkošju, ki so si ga prislužili.

Tisti slabši pa si morajo, vsaj dokler se jim ne uspe prebiti višje na ATP lestvici in si z rankingom zagotoviti mesto v glavnem delu žreba, deliti sobe, potujejo v najnižjem potniškem razredu, včasih si ne morejo privoščiti niti rednega trenerja, kaj šele dodatne ekipe, kot so športni psihologi, fizioterapevti in fitnes trenerji. Da se igralec prebije do profesionalne ravni, torej od starosti 5-18 let, naj bi morali starši za njegov razvoj odšteti približno 385 tisoč ameriških dolarjev, kar je približno 315 tisoč evrov.