Povzetek teniške sezone 2020; Od okuženega Đokovića do senzacionalne mlade Poljakinje in slovenske prihodnosti

Z zmago Rusa Daniila Medvedeva se je v Londonu končala najbolj nenavadna sezona v novejši zgodovini tenisa. Pandemija jo je prekinila za pet mesecev, med drugim pa je pokazala, da tudi dva od treh mušketirjev lahko še krotita mlado generacijo. V slovenskem tenisu dekleta zrejo v prihodnost, fantom pa se luč na koncu tunela oddaljuje.

Čakamo na OP Avstralije

Medvedev je četrti različni zmagovalec štirih največjih dogodkov tega leta. Novak Đoković je pred pandemijo osmič osvojil odprto prvenstvo Avstralije in 17. Grand Slam v karieri, Rafael Nadal je 13. postal kralj peska v Parizu in se z 20 Grand Slami priključil rekorderju Rogerju Federerju, Dominic Thiem, ki je v nedeljo drugič zaporedoma izgubil v finalu Londona, pa je septembra dvignil prvi veliki pokal, US Open.

Đoković od korone do diskvalifikacije in prvega mesta

Medtem ko je Federer pri 39 letih ob vseh neznankah, ki jih je prinesla koronska kriza, izpustil skoraj celotno sezono, bo leto 2020 šlo v zgodovino tudi po prigodah Đokovića.

Prvi lopar sveta je na naslovnice prvič skočil junija, ko je v državah nekdanje skupne domovine organiziral dobrodelne turnirje Adria Tour in s povabljenimi igralci na pol gol plesal po nočnih klubih v Beogradu. Rezultat: niz okužb z novim koronavirusom in odpoved nadaljnje turneje. V središču pozornosti se je znova znašel dva meseca kasneje, ko je v mehurček US Opna v New Yorku prišel kot glavni favorit, saj do tistega trenutka v 2020 ni izgubil dvoboja. Veliko jabolko je zapustil skrušen in premagan. Premagal je samega sebe, saj je bil diskvalificiran, ker je z žogico, kot so sklenili sodniki, namerno zadel sodnico v glavo.

Po nesrečnem dogodku ni bil več isti Đoković. V finalu Roland Garrosa ga je deklasiral Nadal, na zaključnem turnirju pa se je poslovil v polfinalu. Vseeno si bo pandemsko leto zapomnil tudi po tem, da ga je končal na prvem mestu lestvice ATP in tako s šestim tovrstnim dosežkom izenačil rekord Peta Samprasa.

Nova generacija še v čakalnici

Čeprav Medvedev, Thiem, Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev, Andrey Rublev in drugi igralci nove generacije glasno trkajo na vrata, je verjetno še prezgodaj govoriti o prenosu oblasti velike trojice Federer – Nadal – Đoković. Dejstvo je, da zaključni turnir ni pravi pokazatelj razmerja moči, saj trda dvoranska podlaga za Nadala ni bila nikoli njegova priljubljena, Đoković v Londonu ne igra šampionsko že vse od štirih zaporednih naslovov med 2012 in 2015, Federer, ki bo leto končal na petem mestu, pa je zadnjo od šestih lovorik na zaključnih turnirjih dvignil 2011. Grand slami, ki predstavljajo ultimativno nagrado v svetu tenisa, so še vedno v domeni izkušenih igralcev, ki so že preskočili Kristusova leta.

Trojica Federer – Nadal – Đoković je osvojila 56 od zadnjih 67 grand slamov oziroma 14 od zadnjih 15. Thiem, ki pravzaprav pri 27 letih ne sodi v bodočo generacijo, je edini prišel do drobtinic, pa še to verjetno zaradi trenutka nerazsodnosti Đokovića v osmini finala US Opna proti Špancu Pablu Carreno Busti.

Mlada dekleta prevzela pobudo

Za 39-letno Sereno Williams je nova sezona razočaranj v iskanju 24. grand slama, s katerim bi se izenačila z rekorderko Margaret Court. V Avstraliji je izpadla v tretjem krogu, na US Opnu v polfinalu, pariški pesek pa je poškodovana zapustila po prvem dvoboju.

Preboj sta naredili 22-letna Sofia Kenin iz ZDA in 19-letna Poljakinja Iga Swiatek. Prva je v Melbournu prišla do svojega prvega naslova na največjih turnirjih, slednja pa je v Parizu postala najnižjeuvrščena igralka (54.), ki je dvignila pokal Suzanne Lenglen. Hkrati je bila najmlajša zmagovalka po Ivi Majoli leta 1997, šele druga zmagovalka grand slama na svetu ob Bianci Andreescu z letnico rojstva v 21. stoletju in prva po Justine Henin 2007, ki na turnirju ni izgubila niza.

Vmes se je do svojega drugega naslova na odprtem prvenstvu ZDA in tretjega na Grand Slamih prebila Japonka Naomi Osaka.

Zaradi pandemije je združenje WTA zamrznilo računalniško lestvico, tako da se ta letos ni bistveno spreminjala. Prvo mesto je ohranila Avstralka Ashleigh Barty, čeprav je v celem letu nastopila le na treh turnirjih – osvojila je Adelaide in igrala v polfinalu Australian Opna ter turnirja v Katarju. Druga je Romunka Simona Halep, tretja pa Osaka.

Vprašljiv začetek nove sezone

Svetovna pandemija je globoko zarezala v letošnje leto. Tenis je miroval od marca do avgusta, Wimbledon je bil odpovedan prvič po 2. svetovni vojni, Roland Garros je bil prestavljen na jesen, odpovedana so bila tekmovanja v Davisovem pokalu in pokalu Fed, odpadla je celotna azijska turneja, dvoboji so potekali pred praznimi tribunami, igralci pa se niso več rokovali, temveč pozdravljali z loparji.

Kot kaže, bo virus narekoval tudi začetek nove sezone. Organizatorji odprtega prvenstva Avstralije razmišljajo, da bi turnir, ki je v načrtu od 18. do 31. januarja, prestavili na februar ali marec.

Avstralske oblasti namreč od potnikov ob prihodu v državo zahtevajo 14-dnevno karanteno. Avstralska teniška zveza je zato želela pripravljalne turnirje organizirati le v zvezni državi Viktorija, katere glavno mesto je Melbourne, toda stroge omejitve vplivajo na načrte. Odločitev o začetku nove sezone bo padla v prihodnjih tednih.

Slovenska dekleta imajo prihodnost, Bedene ostaja osamljeni jezdec

Slovenski tenis ni bistveno napredoval, ni pa niti nazadoval. Aljaž Bedene (58. na lestvici) in Polona Hercog (52.) ostajata najboljša Slovenca. Ljubljančan je kljub okrnjeni sezoni z nagradami zaslužil dobrega pol milijona dolarjev, Mariborčanka pa polovico manj.

Najbolj svetli točki sta mlada Kaja Juvan, ki bo ta teden praznovala 20. rojstni dan, ter dve leti starejša Tamara Zidanšek. Slednja je med dvojicami osvojila dva turnirja, Palermo, ki je bil prvi turnir WTA po pandemiji, ter Linz na koncu sezone. Juvanova, ki bo v novo sezono po 12 letih sodelovanja z Robijem Cokanom krenila z novim trenerjem, Špancem Tonyjem Baldelloujem Estevanom, pa se počasi in zanesljivo prebija med prvih 100 igralk na svetu.

Če imamo pri dekletih dovolj potenciala za prihodnost – 18-letna Živa Falkner je v mladinskem Melbournu igrala v finalu dvojic -, pa je bolj skrb vzbujajoče stanje pri fantih. Blaž Kavčič se pri 33 letih in številnih težavah s poškodbami spogleduje s koncem kariere, tri leta mlajši Blaž Rola, ki je sezono končal na 151. mestu, pa nikakor ne more uveljaviti potenciala, ki ga je imel v študentskih letih.

Pravega zaledja pri fantih ni, tako da bo 31-letni Bedene tudi v prihodnje naš osamljeni jezdec na največjih turnirjih ATP.

Vir: Tenis Slovenija, STA