Poročilo o izvedenih turnirjih Krka Open Otočec 2021 in Petrol Open Otočec 2021

V organizaciji TK Krka Otočec in s podporo Tenis Slovenije in Terme Krka so v času od 22.5. do 6.6. 2021 izpeljali dva profesionalna ženska turnirja z nagradnim skladom 25.000 USD vsak. Sledi poročilo organizatorjev.

Prvi turnir je bil organiziran in voden s strani TK Krka Otočec, TZS je prispevala 9.000 EUR za povišanje nagradnega sklada (iz 15.000 na 25.000 USD), pokale in žogice za oba turnirja. Izpeljali smo tudi predkvalifikacijski turnir, vendar je bila udeležba zelo slaba, zgolj 7 prijavljenih tekmovalk. Kljub temu smo v skladu z dogovorom štirim zmagovalkam podelili povabila za kvalifikacije. V kvalifikacijah prvega turnirja je nastopilo 30 igralk (sprejetih 48 igralk). V glavnem turnirju je nastopilo 32 igralk, od tega 4 s povabilom (Živa Falkner, Nika Zupančič, Pia Lovrič in Matilda Mutavdzic). Zadnje povabilo je bilo izdano za zamenjavo za povabilo na turnir v Veliki Britaniji za Živo Falkner.

Zaradi pomanjkanja turnirjev po svetu je bila udeležba na turnirju bistveno močnejša kot je ponavadi za ta rang turnirja.  V glavnem turnirju je nastopila ena igralka z uvrstitvijo pod 200 na WTA lestvici ter ostale nosilke z uvrstitvijo pod 300 na WTA lestvici. Rezultatsko je bil turnir za slovenske igralke izredno uspešen. Dalila Jakupović je igrala v finalu turnirja (osvojenih 40 točk), Živa Faklkner je igrala v polfinalu (osvojenih 25 točk) in Nika Zupančič se je prebila v drugi krog (osvojenih 7 točk). V sklopu turnirja je bil organiziran tudi t.i. players party, kjer so igralke pri večerji dobile kozarec penine. Dogodek je bil izredno toplo sprejet, saj je bil to po besedah igralk prvi tak dogodek po več kot enem letu. Turnir je bilo mogoče spremljati v živo na igriščih 2 in 3, spletne prenose je zelo uspešno realiziral Šolski center Novo mesto. Finalni dvoboj je bil v direktnem prenosu na televiziji Šport Klub. Po besedah tistih, ki so gledali prenos je bilo pokritje tekme odlično.

Drugi turnir je bil organiziran s strani TZS, vodenje turnirja je izvajala ekipa TK Krka Otočec. Celoten nagradni sklad in pokritje stroškov sodnikov za ta turnir krije TZS. Tudi tukaj smo izpeljali predkvalifikacijski turnir, ponovno slaba udeležba, zgolj 6 tekmovalk. V kvalifikacijah drugega turnirja je nastopilo 38 igralk (sprejetih je bilo 48 igralk). V glavnem turnirju je nastopilo 32 igralk od tega 4 s povabilom (Živa Falkner, Nika Zupančič, Pia Lovrič in Nina Potočnik). Turnir je bil še bistveno močnejši po igralski zasedbi, nastopilo je 5 igralk z uvrstitvijo med 200 na WTA lestvici ter še 13 igralk z uvrstitvijo do 300 na WTA lestvici.

Malo zaradi utrujenosti in malo zaradi močne konkurence je bil slovenski izkupiček tokrat skromnejši, le Dalila Jakupović in Nina potočnik sta se prebili v drugi krog. V finale dvojic se je v paru s Sado Nahimana uvrstila Pia Lovrič. Tudi ta turnir je bilo mogoče spremljati v živo na igriščih 2 in 3, spletne prenose je zelo uspešno realiziral Šolski center Novo mesto. Finalni dvoboj je bil v direktnem prenosu na televiziji Šport Klub. Po besedah tistih, ki so gledali prenos je bilo pokritje tekme odlično.

Ekipa TK Krka Otočec je po besedah ITF nadzornika (Blaž Anže Pipan) opravila odlično delo in prejela pohvalo za izvedbo obeh turnirjev. Predvsem velja izpostaviti, da je celotna organizacija slonela na ekipi zaradi česar se je lahko nadzornik povsem posvetil svojemu delu

Zahtevnost organizacije je bila na bistveno višjem nivoju kot lani. Po eni strani je bilo potrebno izpeljati vse organizacijske ukrepe v zvezi z zahtevami COVID, saj vladni odlok zahteva, da imajo vsi udeleženci športnih tekmovanj negativni test, ki ni starejši od 72 ur. Testiranja za igralke, spremljevalne osebe, sodnike in organizatorje, ki niso predložili potrdila o cepljenju ali prebolelosti, je ekipa MC Krka tako izvajala trikrat tedensko na lokaciji turnirja, medtem ko je organizatorska ekipa skrbela za to, da so udeleženci na testiranja redno prihajali. Tekom obeh tednov smo imeli 2 pozitivna primera – prvi je bil v času predkvalifikacij, ko na lokaciji ni bilo veliko igralk, drugi pa je bil odkrit v Splošni bolnišnici Novo mesto, ko je igralka, ki je zdravnika obiskala zaradi slabega počutja, že izpadla iz turnirja in pri tem ni bila v tesnem stiku z nobeno od ostalih igralk. Imeli smo še en pozitivni hitri test, ki se je na koncu izkazal kot »false positive.« Dodatno delo so proti koncu obeh tednov predstavljale tudi prošnje igralk za samoplačniške PCR teste, ki so jih potrebovale za pot na naslednje turnirje.

Po drugi strani pa se je zahtevnost organizacije povečala  tudi zaradi bistveno višjega nivoja igralk, ki so navajene in zahtevajo višji nivo storitev. Nekaj izmed njih je na primer na Otočec priletelo iz kvalifikacij za Grand Slam turnir Roland Garros. Nekaj pripomb je bilo predvsem na zaprtje lokala na terasi Teniškega centra, sicer pa smo s strani tekmovalk in spremljevalcev dobili pohvalne besede.

S strani ITF nadzornika smo prejeli pohvalo tudi za samo prizorišče in hotel, ravno tako je bila naravna kulisa in kakovostna storitev nastanitve in prehranjevanja izpostavljena s strani udeležencev. V okviru Šport hotela je bilo realiziranih 614 nočitev, kar je cca 6x več kot lansko leto, ko smo imeli en turnir.