Nitto ATP Finals: Đoković do rekordnega šestega naslova na zaključnih turnirjih

Novak Đoković (Foto: RG FB)

Srb Novak Đoković je zmagovalec zaključnega teniškega turnirja serije ATP v italijanskem Torinu. Petintridesetletni Srb je po uri in 32 minutah ugnal Norvežana Casperja Ruuda s 7:5, 6:3 in se na vrhu lestvice s šestimi naslovi izenačil s Švicarjem Rogerjem Federerjem.

Novak Đoković še šestič najboljši (Foto: RG FB)

Đoković je na turnirjih najboljše osmerice slavil v letih 2008, 2012, 2013, 2014 in 2015, medtem ko je Federer zmagal v letih 2003, 2004, 2006, 2007, 2010 in 2011. Lani je ob prvi izdaji tega turnirja v Torinu slavil Nemec Alexander Zverev.

Srbski as in zmagovalec 21 Grand Slamov je bil danes odločnejši predvsem v ključnih trenutkih prvega niza in v uvodu drugega. V prvem si je priigral štiri priložnosti za odvzem servisa, izkoristil pa tisto v 12. igri, ko je Ruud serviral za podaljšano igro.

V drugem je Beograjčanu “break” uspel v četrti igri, ko je zaigral bolj agresivno. Norvežan je bil v svojem prvem finalu na zaključnih turnirjih na svoj začetni udarec dokaj zanesljiv, a nikakor ni ogrozil zmagovalca Wimbledona. Triindvajsetletnik iz Osla si skozi celotni dvoboj ni priigral niti ene priložnosti za odvzem servisa.

Đoković je tako v 130. finalu vpisal 91. turnirsko zmago, od tega peto letos. Slavil je v Rimu, Wimbledonu, Tel Avivu in Astani, a je odigral precej manj turnirjev kot njegovi najbližji tekmeci. Za Ruuda pa je bil finale 15. v karieri, ostal pa je pri devetih zmagah oziroma treh v letošnjem letu.

Srbski as, ki bo sezono 2023 začel kot peti igralec sveta, je v Torinu osvojil tudi doslej najvišjo denarno nagrado v celotni zgodovini tenisa, saj je v žep pospravil kar 4,74 milijona evrov. Celotni nagradni sklad na turnirju je znašal 14,2 milijona evrov.

Na turnirju dvojic sta 930.300 evrov za serijo petih zmag v Torinu prejela Američan Rajeev Ram in Britanec Joe Salisbury. V finalu sta druga nosilca ugnala hrvaško navezo Nikola Mektić/Mate Pavić s 7:6 (4), 6:4.