Javna predstavitev Odloka o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov | Tenis Slovenija

Tenis Slovenija logo

Spoštovani, včeraj je prek spletne videokonferenčne platforme potekala javna predstavitev Odloka o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov, in sicer v dveh sklopih za ciljno javnost s področja tekmovalnega športa ter za ciljno javnost s področja športno rekreativne dejavnosti.

Tenis Slovenija

V nadaljevanju posredujemo nekaj bistvenih poudarkov iz predstavitve oziroma razprave:

• S 15. 2. 2021 je dovoljena uporaba vseh športnih objektov v okviru določb odloka. Da se bo športna vadba izvajala na odgovoren način, še vedno veljajo v preteklosti sprejeta vsa priporočila NIJZ, ki jih je potrebno dosledno upoštevati. To velja tudi za upravljalce športnih objektov.
• Pri tekmovanjih, ki so po odloku dovoljena, je potreben negativen test na virus SARS-CoV-2, ki ni starejši od 7 dni oziroma potrdilo, da je oseba prebolela COVID-19 ali bila cepljena. Potrdila morajo imeti tudi vsi ostali, ki so deležniki na posameznih tekmovanjih, kot so trenerji, sodniki, maserji. Zaposleni v športnih objektih (receptorji, čistilke, vzdrževalci in ostali) načeloma ne potrebujejo potrdila o testiranju, je pa le-to priporočljivo.
• Uporaba garderob se načeloma še odsvetuje, razen v izjemnih primerih in za tiste kategorizirane športnike, ki imajo samo v izključni rabi določeno garderobo.
• Objekti se odpirajo tudi za rekreativno vadbo ob vseh že znanih omejitvah. Treba je biti pozoren, da pri rekreativni vadbi stiki niso dovoljeni in je treba vzdrževati medsebojno razdaljo. Uradno tudi igranje tenisa v parih še vedno ni dovoljeno razen, če so pari iz istega gospodinjstva.
• Pri večji vadbeni površini je dovoljeno večje število skupin po 10 oseb (vaditelji v to niso všteti) ob upoštevanju obvezne medsebojne razdalje. Priporočilo je, da se nekako pri odločanju koliko bo skupin v prostoru, upošteva cca. 20 m2 na osebo. Treba je poskrbeti, da se skupine tudi pri prihodu in odhodu ne srečujejo.
• Še vedno velja, da morajo imeti vsi klubi odgovorno osebo, ki mora imeti tako za vadbo kot tekme, ažurirane spiske športnikov z vsemi potrebnimi podatki.
• Pojem mehurček so nekoliko »razrahljali« in od ponedeljka dalje velja, da je mehurček zaokrožena skupina športnikov in trenerjev, kjer se srečujejo s člani ene in iste ekipe ko poteka vadba.
• Pri športno rekreativni vadbi potrdila o testiranju ali prebolelosti COVID-19 za udeležence niso potrebna, kar pa ne velja za strokovne delavce v športu, za katere je slednje obvezno.

Vsa opravljena testiranja za športnike in ostale deležnike so brezplačna, in sicer na podlagi izstavljenih računov je teniški klub, član Tenis Slovenije, upravičen do povračila stroškov za opravljena testiranja. Dokumentacijo oziroma račune je potrebno poslati na Tenis Slovenijo, katera poskrbi za povračilo nastalih stroškov.

Športniki, strokovni delavci v športu in drugi posamezniki morajo upoštevati navodila ministrstva, pristojnega za zdravje, in Nacionalnega inštituta za javno zdravje za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2, ki so objavljena na spletni strani ministrstva, pristojnega za zdravje (https://www.nijz.si/sl/sproscanje-ukrepov-covid19).

Še posebej je potrebno upoštevati naslednja priporočila NIJZ za področje športa:

• Higienska priporočila za uporabo športno rekreativnih površin na prostem, športnih objektov na prostem in na površinah za šport v naravi ob postopnem sproščanju nekaterih omejitvenih ukrepov

• Higienska priporočila za preprečevanje okužb z novim koronavirusom SARS-CoV-2 pri izvajanju športne vadbe

• Higienska priporočila za preprečevanje okužb s SARS-CoV-2 za uporabo notranjih športno rekreativnih objektov in površin

• Higienska priporočila za preprečevanje okužb z virusom SARS-CoV-2 za športna tekmovanja

Celotna prispevka si lahko ogledate tukaj:
PREDSTAVITEV NA TEMO ODPIRANJA ŠPORTA – TEKMOVALNI ŠPORT
PREDSTAVITEV NA TEMO ODPIRANJA ŠPORTA – ŠPORT ZA VSE