Sinner in Alcaraz favorita, ženski del turnirja odprt

V nedeljo se bo v Parizu začel drugi Grand Slam sezone – Odprto prvenstvo Francije. Ženski del turnirja je vsaj na videz precej bolj odprt kot moški, na katerem bosta v vlogi favoritov predvsem Italijan Jannik Sinner in Španec Carlos Alcaraz. Neznanka je predvsem forma Srba Novaka Đokovića, medtem ko zadnji krog kvalifikacij čaka dve Slovenki.

Branilec naslova v moški konkurenci je prav Alcaraz, ki je lani v finalu po petih nizih ugnal Nemca Alexandra Zvereva, v polfinalu pa je bil prav tako po petih nizih boljši prav od Sinnerja.

Italijan na drugi turnir velike četverice v sezoni prihaja kot številka ena lestvice ATP, čeprav je bil tri mesece suspendiran zaradi pozitivnega dopinškega testa na vzorec, odvzet marca lani.

Triindvajsetletni Sinner je na začetku leta osvojil OP Avstralije in se dokopal do tretjega grand slama v karieri. Lov na četrtega in prvega na pesku mu bo skušal v prvi vrsti preprečiti Alcaraz, ki bo sam naskakoval peti grand slam, drugega na pariškem pesku.

Alcaraz je lani osvojil dvojček Roland Garros-Wimbledon, na kasnejših olimpijskih igrah pa si je v Parizu okoli vratu obesil srebrno kolajno. Zadnji veliki naslov, ki mu je v karieri manjkal, je takrat v bogat življenjepis dodal Đoković.

Neznanka v podobi Đokovića

Od takrat zdaj 38-letni Srb, rojstni dan je praznoval v četrtek, ni deloval najbolje, ob pomanjkanju motivacije na manjših turnirjih pa si je večkrat privoščil ogromna nihanja in številne nepričakovane poraze. Trenutno v iskanju forme igra v Ženevi na turnirju serije ATP 250, pred kratkim pa se je razšel s trenerjem Britancem Andyjem Murrayjem.

Toda v mislih Beograjčana so v zadnjih letih predvsem nastopi na grand slamih. Teh je doslej v karieri osvojil 24 in je med moškimi na vrhu zgodovinske lestvice. V absolutnem pogledu pa bi s 25. po vrsti prehitel Avstralko Margaret Court, ki je prav tako zbrala 24 lovorik na turnirjih velike četverice.

Rezultati sicer kažejo, da bo imel Đoković na poti do morebitnega četrtega naslova na rdečem pariškem pesku zelo zahtevno nalogo. V prvem krogu ga čaka Američan Mackenzie McDonald, znašel pa se je v isti četrtini kot lanski finalist Zverev. Nemec je sicer dobil domači turnir v Münchnu, a še čaka na pravi preblisk na pesku v tej sezoni. V prvem krogu se bo sicer meril z ameriškim najstnikom Learnerjem Tienom.

Alcaraz, zmagovalec mastersov v Monte Carlu in Rimu, bo pariško odisejado začel proti Japoncu Keiju Nishikoriju, nato pa bi utegnil biti njegov tekmec v četrtfinalu Norvežan Casper Ruud. Dvaindvajsetletnik iz Murcie je v isti polovici kot Taylor Fritz. Američan sicer to sezono na pesku ni pokazal nič posebnega, izpadel pa je tudi v četrtfinalu v Ženevi.

Sinner, ki ga v prvem krogu čaka domačin Arthur Rinderknech, bi utegnil ob uspešno opravljenih štirih nalogah v četrtfinalu igrati proti vse bolj nevarnemu Britancu Jacku Draperju, v polfinalu pa ga po nosilcih sodeč čakata bodisi Zverev bodisi Đoković.

Med igralci, ki so v peščenem delu sezone prikazali največ, so raznovrstni Italijan Lorenzo Musetti, ki se je znašel v isti četrtini kot Fritz, deseti nosilec Danec Holger Rune ter finalist Madrida Draper. Dvanajsti nosilec Američan Tommy Paul in na pesku vedno nevarni Ruud, tudi zmagovalec mastersa v Madridu, sta se znašla v isti osmini žreba.

Po slabši formi v zadnjem letu bi lahko bil že v osmini finala Grk Stefanos Cicipas morebitni tekmec Alcaraza, nevaren žreb pa predstavljata tudi Francoz Arthur Fils, ki je v isti osmini žreba kot Sinner, ter mladi Čeh Jakub Menšik. Slednji je v isti osmini kot Draper.

Swiatek šele peta nosilka v lovu na peti naslov

O vlogi glavne favoritinje pri ženskah je težko govoriti. Nobena od igralk ni posebej izstopala, do večjih naslovov pa so se po vrsti od konca marca do zadnjega tedna v Rimu prebile Američanka Jessica Pegula (Charleston), Latvijka Jelena Ostapenko (Stuttgart), Belorusinja Arina Sabalenka (Madrid) in Italijanka Jasmine Paolini (Rim).

Vprašljiva je predvsem forma Poljakinje Ige Swiatek, v zadnjih letih daleč najbolj prepričljive igralke na peščeni podlagi. Triindvajsetletnica iz Varšave je v polfinalu igrala le v Madridu, ko ji je vsega dve igri prepustila Američanka Coco Gauff.

Gauff, zmagovalka lanskega OP ZDA, je sicer izgubila v finalu tako v španski kot italijanski prestolnici na turnirjih serije WTA 1000, a prikazala najbolj konstantno igro od najvišje postavljenih igralk pred Rolandom Garrosom.

V prvem krogu se bo Američanka pomerila z Avstralko Olivio Gadecki, medtem ko Swiatek čaka Slovakinja Rebecca Šramkova, Sabalenko pa Rusinja Kamila Rahimova.

V isti polovici sta se znašli Belorusinja in Paolini, v isti četrtini kot Italijanka je tudi Swiatek. Gauff se je znašla v isti polovici žreba kot njena rojakinja Pegula. Do morebitnih medsebojnih obračunov pa imajo vse višje postavljene igralke še nekaj zahtevnih testov.

V igri še Erjavec in Juvan

Od Slovenk sta v igri za nastop na drugem grand slamu sezone še Veronika Erjavec in Kaja Juvan, ki sta se uvrstili v današnji tretji krog kvalifikacij, medtem ko je v drugem izpadla Tamara Zidanšek.

Glavni del turnirja se bo sicer začel v nedeljo in trajal vse do 8. junija, ko bo na sporedu moški finale na osrednjem igrišču Philippe Chatrier.

Skupni denarni sklad za turnir znaša 56,35 milijona evrov, kar je slabih 6,4 odstotka več kot lani. Zmagovalca v obeh posamičnih konkurencah bosta v žep pospravila 2,55 milijona evrov, finalistoma v uteho ostaja polovica manj, medtem ko bodo polfinalisti odnesli po 690.000 evrov. Za nastop v prvem krogu je zagotovljenih 78.000 evrov.

Vir: Tenis Slovenija, STA