Novak Đoković: “Ponovna združitev Jugoslavije? Zakaj pa ne?”
Slavni tenisač Novak Đoković je v intervjuju za revijo GQ spregovoril o občutljivi temi odnosov med narodi nekdanje Jugoslavije in možnosti, da bi se regija kdaj znova združila. Njegovi odgovori so sprožili številne odzive.
Đoković, ki je rojen v Beogradu, pogosto poudarja svoje srbske korenine, vendar tudi odkrito govori o svojih družinskih povezavah s Hrvaško in Črno goro. Njegova mati je Hrvatica, rojena v Beogradu, oče pa izhaja iz Črne gore in Kosova. Ta raznolikost ga je oblikovala v človeka, ki ceni skupne točke med narodi. “Nikoli nisem dajal prednosti enemu narodu pred drugim,” pravi Đoković, ki verjame v moč povezovanja.
“Včasih smo bili del iste države,” je dejal Đoković. Dodal je še, da pogosto podpira hrvaške športnike, kar mu v Srbiji včasih očitajo, vendar ostaja zvest svojemu prepričanju o povezovanju.
Jugoslavija? Zakaj pa ne?
Na vprašanje o ideji ponovnega združevanja Jugoslavije je Đoković odgovoril premišljeno, a z odtenkom idealizma: “V najbolj norih sanjah… zakaj pa ne? Če že govorimo skoraj isti jezik, če nas povezujejo tradicije, glasba, hrana – vse je skoraj enako, le besede se razlikujejo. Zakaj se ne bi osredotočili na to? Sem zagovornik čim večjega povezovanja, a realno gledano, je malo verjetno, da bi spet postali ena država. Kljub temu… nikoli ne reci nikoli. Če bi ljudje prepoznali, da imamo skupne korenine, zgodovino in tradicije, morda lahko vsaj zmanjšamo razdaljo med nami.”
Đoković je poudaril, da bi moralo biti ključno vprašanje, kako preseči razlike in ustvariti mirnejšo prihodnost. “Mediji in politika pogosto poglabljajo delitve. Seveda je pomembno, da spoštujemo preteklost in žrtve, a hkrati se moramo vprašati, kako iti naprej,” je dejal. Ob tem je razkril, da ga vedno bolj zanima zgodovina, predvsem tista, ki je manj poznana širši javnosti.
Čeprav je eden najbolj vplivnih športnikov na svetu, Đoković pravi, da se ne vidi v politiki. Svoj vpliv raje uporablja za pozitivne spremembe zunaj političnega okolja. “Najpomembnejše je, da gradimo boljše medčloveške odnose” je zaključil.