[NAŠ IZBOR] Za koga se je sezona končala prezgodaj?

Bo Karen Khachanov z izjemnimi predstavmi nadaljeval tudi v letu 2019? (Foto: zimbio.com)

Bo Karen Khachanov z izjemnimi predstavmi nadaljeval tudi v letu 2019? (Foto: zimbio.com)

V času, ko v svetovnem tenisu vlada zatišje pred nevihto smo pripravili naš izbor igralcev, za katere menimo, da se je sezona zaključila prehitro. Kar nekaj je takih, ki so zablesteli šele v zaključku sezone, obstajajo pa tudi tenisači in tenisačice, ki so na konec sezone verjetno komaj čakali. 

Bo Karen Khachanov z izjemnimi predstavmi nadaljeval tudi v letu 2019? (Foto: zimbio.com)
Bo Karen Khachanov z izjemnimi predstavmi nadaljeval tudi v letu 2019? (Foto: zimbio.com)

Če sta v letu 2017 največji pečat pustila “povratnika” Roger Federer in Rafael Nadal, je leto 2018 oz. vsaj drugi del le-tega brez dvoma pripadel Novaku Đokoviću.

Srb, katerega so tako kot Roferja in “Rafo” nekateri (ne)poznavalci že odpisali, se je vrnil v velikem slogu in v zaključku sezone spomnil na igralca, ki je navduševal predvsem v letih 2011 in 2015, ko je skupaj zbral kar 6 turnirjev za Grand Slam.

Kljub vsemu je “Nole” v zaključku leta občutil moč nekaterih tenisačev, ki prihajajo, slednji pa so dokazali, da Srb še zdaleč ni nepremagljiv.

Karen Khachanov

Eden izmed tenisačev, ki se glede na formo in rezultate zagotovo ni razveselil konca sezone, je zagotovo Karen Khachanov. Varovanec splitskega trenerja Vedrana Martića, ki je svoj čas bdel tudi nad kariero Gorana Ivaniševića, je nase opozoril že na Odprtem prvenstvu Francije in v Wimbledonu, ko se je prebil v osmino finala, na svoje čase pa je vrhunski tenis prikazal tudi v 3. krogu Odprtega prvenstva ZDA, ko je njegov odpor stežka strl Rafael Nadal. 22-letni Rus je v zaključku sezone nanizal nekaj res izjemnih rezultatov in se prebil tik pred elitno 10-erico. Oktobra je Khachanov osvojil ATP turnir v Moskvi, še isti mesec pa posegel tudi po svoji prvi lovoriki na turnirjih serije Masters. V Parizu je v velikem finalu s 7:5 in 6:4 ugnal prav Srba Novaka Đokovića. Ob odpovedi Juana Martina del Potra in Rafaela Nadala, je bil Khachanov le še eno odpoved oddaljen celo od nastopa na zaključnem turnirju najboljše osmerice. Vprašanje, kako bi se turnir odvijal, če bi na njem nastopil tudi Rus.

Daniil Medvedev

Še eden v vrsti mladih Rusov, ki vse bolj dvigujejo pričakovanja, je 22-letni Daniil Medvedev. Slednji je leto 2018 pričel na najboljši možen način, saj je osvojil otvoritveni turnir sezone v Sydneyju. V naslednjem delu prve polovice leta Rus ni pretirano navdušil. Le redkokdaj je povezal dve ali tri zmage, prebudil pa se je znova v Winston-Salemu. Tam je konec avgusta osvojil turnir serije ATP 250, na Odprtem prvenstvu ZDA s 3:1 v nizih ugnal Stefanosa Tsitsipasa (s katerim se je tekom sezone tudi sprl na eni izmed medsebojnih tekem), v zaključku sezone pa osvojil še turnir serije ATP 500 v Tokiu in se prebil v polfinale turnirja v Baslu. Vse to je Rusa na ATP lestvici povzdignilo na 16. mesto, kar je tudi njegov do sedaj najvišji položaj. V kolikor bo nadaljeval s podobnimi predstavami tudi v naslednji sezoni, bi kaj hitro znal postati član elitne 10-erice.

Kyle Edmund

Podobno uspešno kot Daniil Medvedev je leto 2018 pričel tudi Kyle Edmund. Britanec se je namreč prebil v polfinale Odprtega prvenstva Avstralije in s tem napovedal izjemno sezono, a v naslednjih nekaj mesecih Edmundu ni šlo vse po načrtih. Aprila se je sicer prebil še v finale turnirja serije ATP 250 v Marakešu, nato pa z izjemo četrtfinala na turnirju serije Masters v Madridu ni prepričal. Znova se je prebudil v oktobru, ko je najprej dvig forme napovedal s prebojem v polfinale turnirja v Pekingu, kasneje pa še s četrtfinalom v Šanghaju. Odličen zaključek sezone je Edmund kronal v Antwerpu, kjer je v finalu ugnal Gaela Monfilsa in prišel do svoje krstne ATP lovorike. S prepričljivimi predstavami je Edmund ob koncu sezone prišel tudi do najvišjega položaja na ATP lestvici. Velja za 14. tenisača sveta in tako kot Medvedev vse bolj trka na vrata elitne 10-erice.

Kei Nishikori

Eden izmed tistih, ki so v drugem delu sezone pokazali bistveno več kot v prvem, je tudi Kei Nishikori. Japonec, ki je leta 2015 veljal že za 4. igralca sveta, je imel ogromno težav s poškodbami. Njegova odsotnost je bila opažena tudi na ATP lestvici, kjer se je avgusta letos znašel na 39. mestu, kar je bilo najnižje po oktobru leta 2011. Japonec je formo letos vidno stopnjeval. Na OP Francije se je prebil do osmine finala, v Wimbledonu obstal v četrtfinalu, na OP ZDA pa si po zmagi nad Marinom Čilićem priboril tudi polfinalno vstopnico. Popuščal ni niti v zaključku sezone, ko se je prebil v finale turnirjev serije ATP 500 v Tokiu in na Dunaju. Prav izjemni nastopi v zaključni fazi sezone so mu omogočili nastop v londonski O2 Areni, kjer je najprej presenetil Rogerja Federerja, nato pa kot kaže vendarle ostal brez prave energije za preboj v polfinale. Ne glede na vse, je Nishikori znova opozoril nase in se med drugim spet prebil tudi med najboljših 10 na svetu.

Ernests Gulbis

Latvijec velja za enega izmed tenisačev, ki mora za prepotreben dvig samozavesti povezati le nekaj zares dobrih tekem. Ko Ernestsu Gulbisu to uspe, je hitro nevaren vsakemu. To je dokazal že leta 2014, ko je prišel v polfinale Odprtega prvenstva Francije (tedaj je v četrtfinalu ugnal Rogerja Federerja) in se prebil tudi med najboljših 10 tenisačev na svetu. Letošnjo sezono je tako kot lansko pričel porazno, v Wimbledonu pa vendarle ujel pravo formo. Tam je preskočil tri kvalifikacijske ovire, nato prišel vse do osmine finala. V 3. krogu je Alexandru Zverevu v 5. nizu zavezal celo kravato. V dvoboju osmine finala proti Keiju Nishikoriju je Gulbis staknil poškodbo kolena, nato nekaj časa potreboval, da je znova ujel pravi ritem, kasneje pa se mimo Denisa Shapovalova, Jacka Socka in Johna Isnerja prebil v finale Stockholma, tam pa klonil proti Stefanosu Tsitsipasu. Vsekakor je Gulbis ob zaključku sezone ujel pravo formo, vprašanje pa je, v kakšnem stanju se bo pojavil na začetku nove sezone. Talent ni sporen.

Nikoloz Basilashvili 

Eno izmed senzacij oz. presenečenj sezone zagotovo predstavlja Nikoloz Basilashvili. Gruzijec je v preteklih letih nekajkrat na posameznih tekmah že opozoril nase, v letu 2018 pa je blestel v “stilu Stana Wawrinke” – dlje kot je na turnirju prišel, bolj je bil nevaren. Po tem, ko v prvem delu sezone ni blestel, je v drugem navdušil. Konec meseca julija je najprej šokiral z osvojenim naslovom na turnirju serije ATP 500 v Hamburgu, kmalu zatem pa je sledil še preboj v osmino finala OP ZDA. Tam je nastopil proti Rafaelu Nadalu in Španca dodobra namučil in mu odvzel tudi niz. Nov izjemen uspeh je Nikoloz zabeležil v Pekingu, kjer je po vrsti “položil” Jacka Socka, Fernanda Verdasca, Maleka Jazirija, Kyla Edmunda in v finalu še Juana Martina del Potra ter se tako prebil še do druge ATP 500 lovorike v sezoni. Gruzijec ni razočaral niti v samem zaključku, ko je v Šanghaju denimo odpravil Denisa Shapovalova, imel pa je le nekaj smole z žrebom, saj ga je v začetni fazi turnirja tako na Dunaju kot v Parizu izločil Kevin Anderson. Gruzijec je mlad, šteje šele 26 let. Lahko v naslednji sezoni pokaže še kaj več in se prebije med najboljših 20 na svetu?

Blaž Rola

Brez kakršnegakoli dvoma je dvig forme ob zaključku sezone prikazal tudi slovenski tenisač Blaž Rola. Ptujčan je takoj v začetku sezone nase opozoril s prebojem v polfinale Challengerja v Bangkoku, v zaključku marca in začetku aprila pa je zabeležil še preboj v finale turnirjev serije Challenger v Qujingu in Panama Cityju. Za tenisača, ki je leta 2015 veljal že za 78. igralca sveta, lahko rečemo, da je sledila zelo mizerna serija, ko je na turnirjih serije Challenger na 19 tekmah zabeležil le 6 zmag. Povsem drugačen obraz je Rola znova kazal ob zaključku sezone, ko se je najprej prebil v finale turnirja v Las Vegasu, v Knoxvillu na kolena spravil 61. igralca sveta Tennysa Sandgrena, kasneje pa zabeležil še preboj v polfinale turnirja v Champaignu. Dobri nastopi so Blaža ob zaključku sezone znova povzdignili med najboljših 200 tenisačev, v kolikor bo s podobnimi predstavami nadaljeval tudi v prihodnji sezoni pa si morda lahko obetamo celo njegov povratek med elitno 100-terico.

Blaž Kavčič

V izbor tistih, ki so ob zaključku sezone prikazali boljšo pripravljenost, bi lahko zagotovo uvrstili še enega Blaža in sicer Rolinega rojaka Blaža Kavčiča. Slednji se je na žalost večji del sezone znova ubadal s poškodbami, v zadnji četrtini leta pa pokazal, da (če mu zdravje to dopušča) še vedno igra vrhunski tenis. “Kaljut” je septembra v Šanghaju osvojil svoj 17. turnir serije Challenger, oktobra se je prebil v polfinale Challengerja v Liuzhouju, novembra pa še v finale turnirja v Shenzhenu. Zadnjo tekmo v letu 2018 je Kavčič na žalost znova predal. Koliko dinamita je še ostalo v nogah 31-letnega Ljubljančana? Upajmo, da ogromno!