Keninova prvič ali Muguruza tretjič?

Garbine Muguruza na pohodu do tretje Grand Slam lovorike? (Foto: Twitter)

Kot prvi sta se zmage na Odprtem prvenstvu Avstralije 2020 veselili Timea Babos in Kristina Mladenović, ki sta bili najboljši v konkurenci ženskih dvojic, druga lovorika pa bo romala v roke zmagovalke v ženski posamični konkurenci. Prvič k Sofii Kenin ali tretjič k Garbine Muguruzi?

Je Keninova pripravljena za tekmo kariere? (Foto: Twitter)

Pred pričetkom turnirja v Melbourneu je redkokdo pričakoval razplet, kakršnemu smo bili priča tekom turnirja v ženski posamični konkurenci. Drži, da je v ženskem tenisu izjemno težko napovedati, kako se bodo stvari odvijale, a kljub temu so mnogi v velikem finalu pričakovali denimo Ashleigh Barty, Sereno Williams, Petro Kvitovo, Simono Halep, morda Naomi Osako ali Karolino Pliškovo, a v soboto se za zmago na prvem od štirih velikih turnirjev v koledarskem letu ne bo merila nobena od naštetih.

Med vsemi je bila še najbližje domačinka Ashleigh Barty, ki se ji je ustavilo v polfinalu. Oziroma, bolj pravilen izraz bi bil, da jo je tam ustavila Sofia Kenin. 21-letna Američanka igra do sedaj najboljši turnir v karieri, že pred finalnim obračunom pa je jasno, da bo s ponedeljkom prvič v karieri prodrla med elitno 10-erico. Zdaj ima celo priložnost, da na 8. mestu prehiti Sereno Williams in tako postane najvišje uvrščena Američanka na WTA lestvici.

Keninova v Melbourneu v ključnih trenutkih igra v slogu najizkušenejših. V 3. krogu je denimo proti Shuai Zhang v prvem nizu rešila 6 žogic za niz, v drugem še eno. Že večja je bila zmaga Američanke v polfinalu, ko je na kolena spravila 1. igralko sveta. Bartyjeva je imela tako v prvem nizu kot tudi drugem po dve vezani žogici za niz, a tudi Avstralko je Keninova ugnala z 2:0 v nizih

Pot Sofie Kenin do finala:
1. krog: Trevisan M. – Kenin S. 2:6, 4:6
2. krog: Li A. – Kenin S. 1:6, 3:6
3. krog: Zhang S. – Kenin S. 5:7, 6:7(7)
Osmina finala: Gauff C. – Kenin S. 7:6(5), 3:6, 0:6
Četrtfinale: Kenin S. – Jabeur O. 6:4, 6:4
Polfinale: Barty A. – Kenin S. 6:7(6), 5:7

Turnir začela z prejeto kravato

V velikem finalu Keninovo, ki bo lovila svojo prvo zmago na turnirjih velike četverice, čaka obračun proti izkušenejši tekmici. Prvič po letu 2017 se je v finale turnirja za Grand Slam vrnila 26-letna Španka Garbine Muguruza, za katero bo to že 4. nastop v finalu na tovrstnih turnirjih.

Prvič je bila Muguruza neuspešna. Leta 2015 jo je v Wimbledonu ugnala Serena Williams, a Španka se je vrnila močnejša in naslednje leto Američanko isto tekmico premagala v finalu Roland Garrosa, leto dni kasneje pa v Wimbledonu še njeno sestro Venus Williams.

V naslednjih letih Muguruza nekako ni našla pravih občutkov, lani poleti pa je začutila, da je čas, da prekine sodelovanje s trenerjem Samom Sumykom. Odločitev je bila kot vse kaže več kot zadetek v polno, saj se Španka že pol leta kasneje bori za svojo 3. lovoriko na turnirjih za Grand Slam.

Sprva sicer ni kazalo tako, saj se je turnir zanjo pričel na najslabši možen način. V 1. krogu ji je Shelby Rogers zavezala kravato, a Muguruza je v naslednjih dveh nizih izgubila eno samo igro in napredovala v 2. krog. Iz kroga v krog kaže boljše predstave, kar je v polfinalu potrdila z zmago proti Simoni Halep. Zdaj se bo še drugič v karieri pomerila proti Sofii Kenin. Prvi medsebojni obračun je lani septembra z 2:1 v nizih v Pekingu dobila Američanka.

Lahko Keninova Španko premaga tudi tokrat in pride do svojega prvenca na turnirjih za Grand Slam? Tekma se bo pričela ob 9.30 po našem času. Stavnice v vlogo favoritinje postavljajo Muguruzo. Kvota na zmago Keninove na stavnici Bet365 denimo znaša 2,50, na uspeh Španke pa 1,57. Pričakovati gre bolj napadalno igro s strani Španke, ki pa se lahko odlično znajde tudi v obrambnih nalogah. V kolikor bo tudi tokrat odigrala tako kot zna, Američanko zares čaka težko delo.

Polfinale: Halep S. – Muguruza G. 6:7(8), 5:7

OP Avstralije (Melbourne, A$32.505.000, trda podlaga, zunaj), posamezno (Ž), finale