Kam tone Grigor Dimitrov? Ima kriza sploh konec?

Se Dimitrov še lahko pobere? (Foto: tennis365.com)

Se Dimitrov še lahko pobere? (Foto: tennis365.com)

Zmagovalec zaključnega turnirja najboljše osmerice, polfinalist Odprtega prvenstva Avstralije in Wimbledona, 3. mesto na ATP lestvici, danes pa neprepoznaven. Bolgar Grigor Dimitrov iz tedna v teden tone v večjo rezultatsko krizo. Je zanj še luč na koncu tunela?

Se Dimitrov še lahko pobere? (Foto: tennis365.com)
Se Dimitrov še lahko pobere? (Foto: tennis365.com)

Štel je 22 let, ko je leta 2013 v Stockholmu osvojil prvi turnir serije ATP. Ja, prav tistega leta, ko ga je, nekaj mesecev prej, tedaj najboljši slovenski tenisač Grega Žemlja ugnal v 2. krogu Wimbledona. Za Žirovničana je bila to ena največjih zmag v karieri, za Bolgara pa kot kaže ena najboljših šol, saj je že naslednje leto v Wimbledonu šel vse do polfinala.

Mesto v finalu mu je tedaj z zmago po 4 nizih preprečil kasnejši zmagovalec Novak Đoković, a to, da “Baby Federer“, kakršen vzdevek se je v zgodnjih profesionalnih letih prijel Grigorja Dimitrova, prihaja na teniški zemljevid, se je vedelo že veliko prej. Nenazadnje se je že v začetku leta 2014 na Odprtem prvenstvu Avstralije prebil do četrtfinala, pred turnirjem v Wimbledonu pa osvojil kar tri turnirje na treh različnih podlagah. Bilo je v Acapulcu na trdi podlagi, v Bukarešti na pesku in v Queens Clubu na travnati podlagi.

Po prvi krizi je sledil vrhunec

Prav dobri rezultati na vseh podlagah so bili napoved, da je pred Bolgarom izjemna kariera, v kateri bi lahko zbral kar nekaj turnirjev za Grand Slam, med drugim pa skočil tudi na sam svetovni vrh – na 1. mesto ATP lestvice. A nekaj se je zgodilo.

Nekdanji izbranec tako Serene Williams kot tudi Marije Šarapove se v letih 2015 in 2016 na turnirjih za Grand Slam ni prebil daleč, niti ni osvojil katerega izmed ATP turnirjev.

V Londonu je doživel vrhunec. (Foto: Google)
V Londonu je doživel vrhunec. (Foto: Google)

Ko je že kazalo, da nikoli ne bo zares izkoristil svojega potenciala, je sledila z naskokom najboljša sezona 2017, ki jo je napovedal že z naslovom v Brisebaneu in s prebojem v polfinale OP Avstralije. Tam je po izjemnih 5 nizih klonil proti Rafaelu Nadalu, a to ga ni ustavilo.

Po Brisebaneu je po vrsti osvojil še Sofijo in turnir serije Masters v Cincinnatiju, za konec pa izjemno sezono kronal še z zmago na zaključnem turnirju najboljše osmerice v londonski O2 Areni.

Kaj se je zgodilo potem?

Dimitrov je bil tam. Čisto pri vrhu. Po zmagi v Londonu je veljal za 3. igralca sveta in vse je šlo po planu. S trenerjem Danielom Vallverdujem sta zablestela v polnem sijaju, nato pa…kdo bi vedel, kaj se je pravzaprav zgodilo? Malenkost je Dimitrovu res ponagajala poškodba rame, a rezultatov ni in ni bilo več. Vsaj približno takih, kot jih je beležil v prejšnjih letih ne.

Izpostaviti gre sicer preboj v finale turnirja serije ATP 500 v Rotterdamu, a z izjemo turnirja na Nizozemskem, so bili rezultati Bolgara za igralca njegovega kova mizerni. Ob pogledu na ATP lestvico, se je iz tedna v teden našel na nižjem položaju, pravih občutkov pa še kar ni in ni našel.

V začetku maja je znova šokiral. Takrat s spremembo v trenerskem štabu. Zahvalil se je Vallverduju, s katerim naj bi ostala v odličnih odnosih, zdaj trenira pod vodstvom Andrea Agassija in Radeka Štepaneka. Rezultatov pa še kar ni in ni.

Se bo še uspel pobrati?

Po neuspešnem Wimbledonu, kjer ga je že v 1. krogu ugnal Francoz Corentin Moutet, se je Dimitrov podal na trdo podlago, natančneje v Atlanto. In doživel nov šok. Že v 1. krogu ga je premagal Kevin King, tenisač, ki trenutno na ATP lestvici zaseda 405. mesto. To je za Dimitrova že 3. zaporedni turnir, kateremu je v slovo pomahal že po 1. krogu.

Trenutno Dimitrov velja za 53. igralca sveta, maja pa je dopolnil 28 let. Sezona je že močno zavila v drugo polovico, Bolgar pa je zbral vsega 11 zmag. Vse bolj vidno je, da proti vrhu vendarle počasi prodira nova generacija. Tu velja izpostaviti 20-letnega Stefanosa Tsitsipasa, še dve leti mlajšega Felixa Augerja-Aliassimeja, Avstralca Alexa de Minaurja, tu je Francoz Ugo Humbert, v manjši krizi se trenutno nahaja Kanadčan Denis Shapovalov, potem pa so ob Dominicu Thiemu in Alexandru Zverevu tu še neumorni Roger Federer, Rafael Nadal in Novak Đoković.

Se lahko še najde prostor za Dimitrova? Težko. Bolgar premore izjemno znanje, eno lepših tehnik in nasploh igra zelo lep tenis. Je morda celo to ena izmed težav? Igra prelep in preveč predvidljiv tenis za današnje razmere, ob tem pa mu zmanjka tisto nekaj več? Ne bo mu lahko. A enkrat se je Bolgar že uspel pobrati, zato počakajmo. Kar je vsekakor obetavno, je to, da nad sabo še zdaleč ni obupal Grigor sam.

“Vedno skušam gledati na vse pozitivno. Ne iščem negativne strani. Hvaležen sem za vse, kar se mi je zgodilo. Veselim se še toliko stvari, upam da bom igral še vsaj deset let. Najboljše šele prihaja,” so bile besede Bolgara nedolgo nazaj.