Đoković končal rusko pravljico za deveti finale

Novak Đoković (Foto: Tennis Channel FB)

Srbski teniški zvezdnik Novak Đoković je postal prvi finalist Odprtega prvenstva Avstralije v Melbournu. S 6:3, 6:4, 6:2 je premagal rusko senzacijo, Aslana Karatseva in bo v devetem finalu lovil še deveto lovoriko kot najuspešnejši igralec tega turnirja v vsej zgodovini. V finalu še ni bil poražen.

Dvoboj je bil izenačen do sredine prvega niza, ko je 27-letnik iz Vladikavkaza še držal stik s številko 1 in prvim nosilcem turnirja. Nato pa je Đoković, ki lovi 18. lovoriko na turnirjih velike četverice, v prvem medsebojnem obračunu z Rusom stopnjeval ritem in zanesljivo osvojil prvi niz s 6:3. Karatsev sprva v drugem nizu ni našel igre, ki ga je krasila skozi celoten turnir, 33-letni Srb pa je bil zelo prepričljiv ob začetnem udarcu. Hitro je prišel do dveh “breakov” prednosti, a nato prvič v dvoboju nekoliko popustil in bil celo v nevarnosti, da bi tekmecu, ki se je sprostil, dovolil izenačenje na 5:5. Srb je nato le ubranil dve priložnosti za odvzem servisa Rusa in izkoristil tretjo žogico za vodstvo v nizih z 2:0. Rus, sicer 114. igralec sveta, je tudi v tretjem nizu zaostajal za “break”, a hitro izenačil. Nato pa je Đoković znova zagospodaril na igrišču ter po slabih dveh urah nadaljeval brezhibno statistiko v polfinalih OP Avstralije.

“Karatsevu moramo čestitati za ta prvenec. Ne vem, ali se je že kdaj zgodilo, da bi kdo ob debiju na turnirjih velike četverice zaigral v polfinalu. Zasluži si vse spoštovanje,” je tekmeca sprva pohvalil Đoković. Vseeno je bil on tisti, ki se je kljub težavam s trebušno mišico uvrstil v finale. “Skozi celoten turnir se nisem počutil tako dobro, kot se danes. Žogico sem lahko udarjal brez bolečin. Navdušen sem nad takšnim počutjem. Zdaj imam dva prosta dneva, pogovoril se bom z ekipo in treniral vsaj dan pred tekmo. Regeneracija je prioriteta, sam pa imam dovolj izkušenj, da se kar najbolje pripravim. Zdaj moram nabrati energijo za zadnji obračun,” je po dvoboju dejal Đoković.

V finalu se bo pomeril z zmagovalcem drugega polfinalnega obračuna med Rusom Daniilom Medvedevim in Grkom Stefanosom Tsitsipasom. Na sporedu bo v petek ob 9.30.

“Gledal sem dvoboj Tsitsipas – Nadal. Stefanos je bil izjemen, da je sploh držal stik z Nadalom, ki je sprva dominiral. Nekako je uspelo Tsitsipasu obrniti ta dvoboj. To je bil najboljši obračun turnirja. Bila sta na zelo visoki ravni. In ko govorimo o visoki ravni, ne moremo mimo Medvedeva, ki je v izjemnem nizu. Povsem vseeno mi je, kdo bo zmagal. Vzel bom pokovko in si tekmo v miru ogledal,” je še o morebitnem tekmecu v finalu razlagal Srb.

Karatsev, ki je postal šele peti tenisač v zgodovini, ki je kot kvalifikant nastopil v polfinalu Grand Slama, in prvi debitant med najboljšimi štirimi, je pred tem v karieri zaslužil vsega 512.000 evrov, z uvrstitvijo v polfinale v Melbournu pa je v žep pospravil okoli 575.000 evrov. Obenem bo na ponedeljkovi lestvici napredoval na 42. mesto.

Đoković si je že po porazu Nadala v sredinem četrtfinalu zagotovil nov mejnik v karieri. Že zdaj je namreč jasno, da bo ne glede na izid v Avstraliji in razplet nadaljnjih turnirjev 8. marca še 311. teden na vrhu računalniške lestvice. Rekorder je Švicar Roger Federer s 310.