[TENIŠKO AKTIVNI] David Botty iz agencije PTR Italy o možnostih študija v ZDA: “To je neverjetna izkušnja”

David Botty (Foto Video Tenis Slovenija FB)

V tokratnem skupnem druženju v projektu Teniško aktivni! smo se  pogovarjali z Davidom Bottyjem iz agencije PTR Italya o možnostih študija v ZDA.

Ostani doma in bodi teniško aktiven z vami tudi prihodnji teden.
Teniško aktivni

David Botty (Foto Video Tenis Slovenija FB)

Za vse, ki ste že razmišljali o študiju v ZDA, pa niste vedeli, kako se lotiti iskanja primerne univerze, predstavljamo agencijo PTR ITALY, s katero uspešno sodelujemo pri Tenis Sloveniji. Agencija PTR ITALY s svojim znanjem in izkušnjami teniškim igralkam in igralcem nudi vso podporo pri iskanju primerne univerze, pridobivanju športne štipendije ter predstavi vse podrobnosti, ki jih morajo poznati bodoči študenti in študentke na ameriških univerzah.

Nanje se lahko obrnete prek elektronske pošte ptr@ptrtennis.it, lahko pa si ogledate tudi spletno stran agencije PTR ITALY, kjer boste našli ogromno informacij povezanih z univerzitetnim študijem in tenisom v ZDA.

Posnetek intervjuja.

INTERVJU V PISNI OBLIKI

Nam lahko mogoče v enem stavku predstavite kaj vaša agencija PTR Italia pravzaprav počne? Tekmovalcem pomagate pridobiti štipendije za igranje univerzitetnega tenisa v Združenih državah Amerike?

Tako je. Mi pomagamo teniškim igralcem, ki obiskujejo srednjo šolo oziroma imajo opravljeno maturo, pri iskanju štipendije za željeno smer študija na univerzah v ZDA.

Kako poteka ta proces? Kako poiščete igralce in predvsem, kako lahko igralci ali njihovi starši stopijo v stik z vami?

Pred kratkim smo pričeli naše sodelovanje s Tenis Slovenijo. Tako bomo prisotni na nekaterih večjih tekmovanj pod okriljem Tenis Slovenije, kjer bomo na voljo za informacije. Z nami se lahko stopi v stik prek naše spletne strani, nacionalna panožna zveza pa ima tudi naš kontakt na katerega smo dosegljivi. Najdete nas seveda tudi na naših družbenih omrežjih. V Sloveniji si želimo organizirali tudi dogodek, katerega bi se udeležili trenerji z nekaterih ameriških univerz.

Lahko mogoče predstavite nekakšen profil igralca, ki mu pomagate do štipendije? Dobro mora znati igrati tenis, biti dober učenec, ambiciozen. Kaj je še pomembno?

Zelo pomembno je poznati ta vidik. Trenerji na univerzah res veliko pričakujejo in konkurenca je ogromna, saj v povprečju trener dobi okoli tisoč do dva tisoč prošenj na leto. Izbor je izjemno strog in na koncu je od vseh prijavljenih izbran eden ali dva igralca. Včasih se zgodi, da imajo kje na voljo štiri ali pet mest, vendar je to zelo redko. Izbrani igralci imajo tako čast na tekmovanjih predstavljati svojo univerzo. Zagotovo je pomembno biti dober v šoli, vendar je razumljivo, da so nekateri otroci boljši v tenisu, drugi boljši pri učenju, tako da se potrudimo uskladiti značilnosti na individualni ravni. Nenazadnje pa je pomembna tudi finančna plat. Za tiste, ki si želijo polno štipendijo, stopimo v stik z univerzami, ki ponujajo to opcijo.  Pri tem se mora tudi igralec zavedati, da bo v tem primeru prvo ali drugo postavljeni v ekipi. To predstavlja zelo specifičen način iskanja univerze. 

Igralci, ki imajo določene razpoložljive finance ali dosegajo izjemne rezultate v šoli, imajo na voljo dva paketa štipendij, o katerima bom več povedal malo kasneje.

Uvodni razgovor z nami je zelo pomemben, da spoznamo želje igralca in vidimo kako lahko PTR pri tem pomaga. Ko je vse jasno, skupaj začnemo proces.

Lahko torej kot igralec s tenisom pridem na Harvard, Yale, Stanford, Princeton, v t. i. Bršljanovo ligo?

To so seveda sanje vsakega igralca, vendar so za to potrebne dolgoročne priprave. Najboljši čas za začetek tega postopka je vsaj leto in pol do dve leti pred željenim vstopom na univerzo. Po navadi trenerji podeljujejo štipendije v mesecu novembru za prihajajoče šolsko leto. Tako poskušamo, da igralci do novembra opravijo razgovor s trenerjem in vsaj dva testa iz angleškega jezika, včasih tudi več, da doseže dovolj točk za sprejem na univerzo. Za univerze v Bršljanovi ligi pa je potrebno začeti še prej, saj so njihovi roki izredno strogi. Seveda je mogoče priti na te univerze, vendar morajo biti poleg dobrega znanja tenisa tako test iz angleškega jezika kot tudi doseženi rezultati v srednji šoli na izjemno visoki ravni. Se pa tudi univerze v Bršljanovi ligi med seboj razlikujejo po kakovosti, na primer Princeton in Kolumbija imata zelo močni teniški ekipi, medtem ko so ekipe Harvarda, Yale in Pensilvanije malo slabše, vendar se to neprestano spreminja. Zanimivosti pri teh univerzah je, da ne dajejo športnih štipendij. Običajno imajo eno odprto mesto za mednarodne igralce, torej je konkurenca zelo visoka. Finančne štipendije pa dodelijo na podlagi dohodka staršev igralca. Tako lahko igralec dobi polno ali delno štipendijo. Ta je dodeljena za štiri leta. Včasih igralci težko najdejo in ohranjajo ravnotežje med študijem in tenisom. Vsak ima seveda možnost zapustiti ekipo, čeprav to ni idealno niti za igralca, saj tenis mnogokrat pomaga pri motiviranosti za študij, kot tudi za trenerja, ki je igralcu odobril štipendijo in bo izgubil člana ekipe.

Kaj so najpogostejša vprašanja ali skrbi staršev?

Po mojem mnenju je najpogostejša skrb štipendija, in sicer kaj bo ta štipendija vključevala, kako jo lahko njihov otrok pridobi in kakšni so pogoji. Obstajajo različne kategorije, organizacije in po navadi se skupaj pogovorimo o najboljših opcijah.

Kako vidite te otroke, ki ste jim pomagali v ZDA, po tem ko diplomirajo na univerzah? To mora biti izredna izkušnja za njih, kajne?

To je neverjetna izkušnja za otroke iz več razlogov. Kot prvo lahko odpre mnoga vrata, ki si jih je bilo pred tem težko predstavljati. Pomeni tudi mednarodne priložnosti, če se je igralec v času študija znal povezati z različnimi ljudmi, profesorji. V teniškem svetu so tudi mnogi absolventi, ki delajo v pomembnih podjetjih in prihajajo na tekmovanja, tako da če je igralec odprtega duha ima na voljo kar nekaj možnosti.

Kar se tiče teniškega vidika, se igralec tudi mentalno zelo razvije, saj šport poteka v povsem drugačnem okolju; igra se v ekipi, vsaka točka šteje, igralec tekmuje poleg svojih soigralcev, nauči se igranja v kategoriji posameznikov, dvojic, in različnih formatov. Vse to so razlogi, ki izkazujejo kako pomembno je, da igralec odide na univerzo in pridobi te izkušnje.

Po končani univerzi lahko kot igralec še vedno prestopim med profesionalce, kajne?

To je nekaj kar res poskušam vsakokrat izpostaviti. Univerzitetni tenis je pot do profesionalnega tenisa. Dodal bi tudi to, da lahko igralec skozi vse leto tekmuje na profesionalnih turnirjih. Jeseni, torej med avgustom in decembrom, trenerji pošljejo svoje tekmovalce na Futures turnirje v ZDA. Od januarja do maja med vikendi potekajo ekipna univerzitetna tekmovanja na kakovostni ravni Futures in Challenger turnirjev. Od maja do avgusta so igralci prosti, lahko potujejo domov in igrajo na turnirjih po svojem izboru. To je absolutno pot do profesionalne teniški kariere.

Ali smo morda kaj pozabili omeniti? Ali vi želite še kaj poudariti?

Tistim, ki resno razmišljajo o univerzitetnem tenisu, bi rad še enkrat izpostavil kako pomembno je začeti priprave pravočasno, saj to omogoča višje število končnih možnosti. Pomembno je, da začnete dovolj zgodaj, pridobite vse informacije, tudi če ste stari šele dvanajst, trinajst let. Stopite v stik z nami in skupaj se bomo pogovorili kako najbolje planirati cel postopek. V Italiji se veliko pogovarjamo tudi z akademijami pri načrtovanju njihovih turnirjev, kjer igralci pridobivajo svojo prepoznavnost za univerzitetne trenerje. Še enkrat, začnite dovolj zgodaj, vprašajte nas ali svojo nacionalno teniško zvezo za več informacij o univerzitetnem tenisu in se potem proti zadnjemu letniku srednje šole odločite ali je to prava pot za vas.

Vir: Tenis Slovenija