Vse in še več o nasprotnikih Slovencev na Roland Garrosu

Nasprotniki slovenskih predstavnikov na Roland Garrosu 2019.

Nasprotniki slovenskih predstavnikov na Roland Garrosu 2019.

Drugi turnir za Grand Slam v letošnji sezoni je tik pred vrati. V glavnem delu Roland Garrosa bo nastopilo vsaj 7 slovenskih predstavnikov, prva v čakalnici na morebitno odpoved katere izmed igralk pa je tudi Kaja Juvan. 

Nasprotniki slovenskih predstavnikov na Roland Garrosu 2019.
Nasprotniki slovenskih predstavnikov na Roland Garrosu 2019.

V moškem delu turnirja bosta v glavnem delu Roland Garrosa 2019 zaigrala Aljaž Bedene in premierno tudi Blaž Rola, v ženskem delu turnirja se bodo preizkusile Tamara Zidanšek, Polona Hercog in Dalila Jakupović, v dvojicah pa se bosta poleg Jakupovićeve predstavili še Katarina Srebotnik in Andreja Klepač.

Aljaž Bedene (Slo) – Borna Čorić (Hrv/13)

Za Aljaža Bedeneta bo to 7. Roland Garros, šestič pa bo 29-letni Ljubljančan nastopil v glavnem delu turnirja. Enkrat mu je žreb takoj za začetek namenil Jo-Wilfrieda Tsongaja, drugič Dominica Thiema, lansko leto peščenega specialista Pabla Cuevasa, tudi tokrat pa žreb najvišje uvrščenemu Slovencu ni bil naklonjen.

Že v prvem krou mu bo namreč nasproti stal 15. igralec sveta Borna Čorić. 22-letni Hrvat za Bedeneta ne predstavlja neznanke, saj se je z njim trikrat že pomeril. Prvič sta se tenisača med seboj udarila leta 2015 v Umagu (2:0 za Čorića), naslednje leto nato v Čenaju (2:1 za Čorića), tretji obračun pa je leta 2017 v Montepllierju z 2:1 v nizih pripadel Bedenetu.

Ljubljančan je na Roland Garrosu do zdaj najdlje prišel  leta 2016, ko je prišel vse do 3. kroga, tam pa z 2:6, 3:6 in 3:6 klonil proti Novaku Đokoviću. Čorić bo na drugi strani letos na Odprtem prvenstvu Francije nastopil petič, le enkrat pa je bil zaustavljen pred 3. krogom. Kljub temu, da je 7 let mlajši, je Čorić v svoji karieri že osvojil 2 ATP turnirja, Aljaž Bedene pa je bil v treh finalih neuspešen. Čorić je najvišje kotiral lansko leto, ko je na ATP lestvici zasedal 12. mesto, tudi Bedene pa je bil najvišje lansko leto, ko je veljal za 43. igralca sveta.

Kaj ponujajo stavnice?
Kvota na zmago Bedeneta je 4,33, kvota na zmago Čorića 1,22

Mikael Ymer (Šve/Q) – Blaž Rola (Slo/Q)

Blaž Rola je leta 2015 na ATP lestvici zasedal že visoko 75. mesto, v letošnji sezoni pa dokazuje, da pri 28 letih doživlja nov preporod. Izjemno formo iz trde podlage, na kateri je na Challengerju v Leonu prišel do turnirske zmage, prenesel tudi na peščeno podlago. V kvalifikacijah je v vseh treh obračunih nadigral nasprotnika, skupaj izgubil le 15 iger in si prvič v karieri priboril mesto v glavnem delu turnirja.

Tudi žreb je bil Ptujčanu naklonjen, saj mu je za nasprotnika v 1. krogu namenil kvalifikanta Mikaela Ymera. Za 20-letnega Šveda bo to prvi nastop na kateremkoli izmed turnirjev za Grand Slam, medtem ko je Rola v preteklosti po 2-krat že nastopil na Odprtem prvenstvu Avstralije in v Wimbledonu, enkrat pa zaigral tudi na Odprtem prvenstvu ZDA.

Tenisača se med seboj še nista pomerila, tudi Ymer pa je prišel v Roland Garros odlično pripravljen. To dokazuje uvrstitev v finale močnega turnirja serije Challenger v Bordeauxu, kjer ga je zaustavil šele Lucas Pouille. Na ATP lestvici je Ymer trenutno na 149. mestu, kar je 39 mest višje od položaja Blaža Role, januarja letos pa je Šved prišel tudi do svojega prvega naslova na turnirjih serije Challenger. Leta 2016 je sicer skupaj z 3 leta starejšim bratom Eliasom poskrbel za pravo senzacijo in v konkurenci dvojic osvojil turnir serije ATP v domačem Stockholmu.

Kaj ponujajo stavnice?
Kvota na zmago Ymera je 1,57, kvota na zmago Role pa 2,37.

Polona Hercog (Slo) – Aliaksandra Sasnovich (Blr/32)

Polona Hercog pri 28 letih velja že za tenisačico z veliko izkušnjami na turnirjih za Grand Slam. Daleč največ zmag (7) je zbrala na Odprtem prvenstvu Francije, kjer je najdlje prišla leta 2010, ko je po vrsti ugnala Misaki Doi in Lucie Šafarovo, v 3. krogu pa nato morala priznati premoč Flavii Pennetti.

Letom primerno, šteje jih 25, ima nekoliko manj izkušenj z nastopi na turnirjih velike četverice njena tokratna nasprotnica Aliaksandra Sasnovich, a tudi Belorusinja je v zadnjih letih že stalna članica glavnega dela tovrstnih turnirjev. Za razliko od Hercogove, je najmanj zmag (2 v 5 dvobojih) zbrala prav v Parizu, precej bolje pa ji gre na trdi podlagi in na travi, kjer je lani prišla že do osmine finala.

Na WTA lestvici Sasnovicheva sicer zaseda visoko 32. mesto, kar je 3 mesta višje od najboljše uvrstitve v karieri Hercogove. Slednja je bila leta 2011 že 35. igralka sveta, trenutno pa na WTA lestvici zaseda 70. mesto. Tenisačici sta se med seboj enkrat že pomerili, zmage z 2:1 v nizih pa se je leta 2015 na trdi podlagi v Taškentu veselila Belorusinja. Slednja igra z desno roko, uporablja pa dvoročni backhand udarec. Na WTA turnirji se turnirske zmage še ni razveselila.

Na peščeni podlagi je v letošnji sezoni več pokazala Hercogova, ki je osvojila turnir v Luganu, uspešno pa preskočila tudi kvalifikacije tako v Madridu kot tudi v Rimu. Sasnovicheva je na drugi strani zaigrala le v Madridu, kjer jo je v 3. krogu zaustavila Naomi Osaka, v Rimu pa v 1. krogu Dominika Cibulkova.

Kaj ponujajo stavnice?
Kvota na zmago Hercogove je 1,61, na zmago Sasnovicheve pa 2,27.

Elise Mertens (Bel/20) – Zidanšek T. (Slo)

Od slovenskih predstavnikov najbolj utrujena v Pariz zagotovo prihaja Tamara Zidanšek, za katero je izjemen teden v Nuernbergu, kjer je drugič v karieri nastopila v finalu turnirja serije WTA. Zdaj bo 21-letna Konjičanka prvič v karieri nastopila tudi v glavnem delu Roland Garrosa, nasproti pa ji bo stala 2 leti starejša Elise Mertens.

Belgijka je konec lanskega leta že trkala na vrata elitne 10-erice, saj je že veljala za 12. igralko sveta, trenutno pa na WTA lestvici zaseda 20. mesto. Elise velja tudi za izjemno igralko v konkurenci dvojic, kar potrjuje tudi njen položaj na WTA lestvici v konkurenci dvojic, kjer zaseda visoko 6. mesto. Kljub svoji mladosti se na turnirjih velike četverice znajde odlično, največji uspeh v dosedanjem delu kariere pa ji je uspel lansko leto na OP Avstralije, ko se je prebila vse do polfinala. Do sedaj je zbrala 5 WTA naslovov.

Na Roland Garrosu je leta 2017 z nastopi končala v 3. krogu, lansko leto pa jo je v osmini finala zaustavila kasnejša zmagovalka Simona Halep. Elise igra z desno roko, uporablja pa dvoročni backhand udarec. Proti Zidanškovi se do sedaj še ni pomerila, na pesku pa v letošnji sezoni ne blesti. V Charlestonu jo je v 1. tekmi zaustavila Kaia Kanepi, v Stuttgartu prav tako v 1. tekmi Daria Kasatkina, v Rabatu v četrtfinalu Maria Sakkari, v Madridu v 1. tekmi Anna Karolina Schmiedlova, v Rimu pa prav tako v 1. dvoboju Venus Williams.

Kaj ponujajo stavnice?
Kvota na zmago Mertensove je 1,40, na zmago Zidanškove pa 3,00.

Kurumi Nara (Jap/Q) – Jakupović D. (Slo)

Od vseh slovenskih predstavnic je imela na žrebu največ sreče Dalila Jakupović, ki je na papirju dobila najlažjo nasprotnico. Nasproti ji bo namreč stala 238. igralka sveta Kurumi Nara, ki je v preteklosti doživljala že precej bolj plodne čase. Leta 2014 je namreč veljala za 32. igralko sveta, takrat pa osvojila tudi svoj edini WTA turnir do sedaj. Kljub temu, da najraje igra na trdi podlagi, ji je to uspelo prav na pesku in sicer v Riu de Janeiru.

Za Jakupovićevo bo to drugi nastop v glavnem delu Roland Garrosa, kljub temu, da je malenkost mlajša, pa ima precej več izkušenj z nastopi na turnirjih najvišjega ranga Japonka. V letih 2014, 2015, 2016 in 2017 se je na OP Francije vselej prebila v 2. krog, lansko leto pa jo je v 1. krogu zaustavila Čehinja Barbora Strycova.

Tenisačici se med seboj do sedaj še nista pomerili, v boljši formi pa je v Pariz pripotovala Japonka, ki je v tem tednu na igriščih Roland Garrosa že zabeležila tri zmage. V kvalifikacijah je med drugim izločila tudi dvakratno polfinalistko Timeo Bacsinszky.

Kaj ponujajo stavnice?
Kvota na zmago Nare je 1,61, na zmago Jakupovićeve pa 2,30.


Žreb za moške, ženske in mešane dvojice še ni bil opravljen.