OP Avstralije: Serena Williams in Rafael Nadal skozi dimno zaveso v zgodovino?

Rafael Nadal še upa. (Foto: Twitter)

Nekaj dni pred začetkom prvega velikega turnirja sezone, Odprtega prvenstva Avstralije, še ni povsem jasno, kdo bo glavna zvezda Melbournea. Trenutno je to visoka onesnaženost zraka zaradi gozdnih požarov v Avstraliji, prireditelji pa upajo, da bo čez štirinajst dni drugače. Želja mnogih je zgodovinska štiriindvajseta zmaga Serene Williams.

Rafael Nadal (Foto: Twitter)

Osemintridesetletna Američanka že tri leta hodi po robu zgodovine. S triindvajsetimi naslovi na Grand Slamih le za enega zaostaja za rekorderko Margaret Court, ki je naslove osvojila med leti 1960 in 1973.

Serena Williams je prejšnji teden dosegla mejnik, ki v tenisu nima prave primerjave. V Aucklandu je osvojila svoj 73. turnir WTA, kar pomeni, da je naslove osvojila v štirih različnih desetletjih. Prvi pokal je namreč dvignila kot devetnajstletnica februarja 1999 na turnirju Gaz de France v Parizu.

Še isto leto je v New Yorku osvojila prvi Grand Slam in nato do 2017 dopolnjevala zbirko. Zadnjega je dvignila v Melbournu nekaj mesecev pred rojstvom hčerke Olympie. Z največjim darom v življenju se je zaključila njena nadvlada na Grand Slamih. Po povratku v teniške arene se je kar štirikrat uvrstila v finale Grand Slamov, vendar vsakič igrišče zapustila sklonjene glave. 2018 jo je v Wimbledonu premagala Angelique Kerber, v New Yorku istega leta Naomi Osaka, lani v Wimbledonu Simona Halep in na US Opnu Bianca Andreescu.

Zanimivo, da v teh štirih dvobojih ni osvojila niti enega niza. Čeprav Williamsova pravi, da se s 24. naslovom ne obremenjuje, je jasno, da si ga želi. In glede na to, da jih je največ osvojila v Melbournu in Wimbledonu – po sedem – se bo morda letos v Avstraliji vendarle vpisala v anale.

Po naslovu v Aucklandu je Serena Williams na stavnicah skočila na prvo mesto in je prva favoritinja za naslov. Njena končna zmaga ima kvoto 5, druga z 8,5 je Japonka Naomi Osaka, tretja je domačinka in prva dama sveta Ashleigh Barty (9,0) in četrta Romunka Simona Halep (10,0).

Branilka naslova Naomi Osaka ima za seboj sezono vzponov in padcev

V enem letu je zamenjala kar štiri trenerje; v Melbournu jo bo spremljal Belgijec Wim Fissette. Ashleigh Barty je lani osvojila prvi Grand Slam naslov v Parizu, nato je junija skočila na prvo mesto lestvice WTA in zavoljo zmage na zaključnem turnirju sezone tam ostala vse do danes. Sezono ni začela po željah, saj je prejšnji teden v Brisbanu izgubila že uvodni dvoboj proti kvalifikantki iz ZDA. Simona Halep, zmagovalka dveh velikih turnirjev, ima pri osemindvajsetih letih obilico težav s hrbtom, zato je ob koncu prejšnje sezone izpustila nekaj turnirjev. Vseeno je bila Romunka tretjič zapored izbrana za najbolj priljubljeno igralko na WTA touru in tudi v Melbournu bo imela bučno podporo s tribun.

Tako kot pri dekletih bo tudi v moški konkurenci potekal boj dveh generacij. In enako kot se lahko Serena Williams zapiše v zgodovino, lahko to naredi tudi Rafael Nadal. Špancu prav tako manjka le en naslov do izenačenja absolutnega rekorderja Švicarja Rogerja Federerja z dvajsetimi Grand Slam naslovi.

Triintridesetletni Rafael Nadal je postal prvi tenisač, ki je bil prvi igralec sveta v treh različnih desetletjih

Od devetnajstih Grand Slamov je le enega osvojil v Melbournu; leta 2009, ko je v finalu premagal prav Rogerja Federerja. Dvanajstkrat je bil najboljši v Parizu, štirikrat v New Yorku in dvakrat v Wimbledonu. Roger Federer je mesec in pol starejši od Serene Williams in podobno kot Američanka ljubitelj občinstva, kjerkoli se pojavi. V Melbournu je osvojil svoja zadnja Grand Slama (2017, 2018), bolj kot enaindvajsetega velikega naslova pa si želi zlate medalje na olimpijskih igrah v Tokiu. Čeprav jo že ima – v dvojicah 2008, pa je olimpijski naslov med posamezniki še edina lovorika, ki mu manjka v vitrinah.

Tretji predstavnik starejše generacije in velike trojice je po mnenju stavnic prvi favorit za naslov. 32-letni Srb Novak Đoković je rekorder Melbourna s sedmimi naslovi, branilec pokala Norman Brookes, ki ga prejme zmagovalec Australian Opna, ter novopečeni zmagovalec ekipnega pokala ATP, ki je večini igralcem služil kot priprava na prvi veliki turnir sezone.

Novak Đoković je lastnik šestnajstih Grand Slam naslovov, trenutno drugi igralec sveta, ki je v minuli sezoni osvojil svoj peti Wimbledon in ob petih zmagah na turnirjih ATP zbirko naslovov pripeljal do številke 77.

Omenjeni trije igralci so na stavnicah razvrščeni od prvega do četrtega mesta. Đokovićev naslov je vreden 2,25, Nadalov 5,5, Federerjev pa 12. Vmes je na tretjem mestu Rus Danil Medvedev s kvoto devet, takoj za Federerjem pa sledijo predstavniki mlade oziroma naslednje generacije: Stefanos Tsitsipas (13), Dominic Thiem (17), Nick Kyrgios (26) in Alexander Zverev (41).

Slovenijo bodo v glavnem delu turnirja, ki se začne 20. januarja, zastopali Aljaž Bedene, Polona Hercog in Tamara Zidanšek med posamezniki. Andreja Klepač, Katarina Srebotnik, morda tudi Dalila Jakupovič med dvojicami ter Pia Lovrič in Živa Falkner med mladinkami. Skozi kvalifikacije se na glavni del turnirja lahko prebije tudi še Kaja Juvan.

Vir: Tenis Slovenija, STA